top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
VIKTOR KONSTANTINE ORLOV
VALENTINA
VICK // LIMERIK
Saints said to me: "Don’t do it". But you know what? I knew better.
32
CILLIAN MURPHY
VĚTROSTRŮJCE
#7BB5D1
GENERÁLŮV ZVĚD
MATKA - Yuliana Orlova – Pocházela z bohaté rodiny, vdala se pro lásku, s Pyotrem měli šťastné manželství. Pracovala jako písařka, ale vždy měla za sebou podíl rodinného jmění. Viktorův odchod do Malého paláce nesla velice těžce a smrt manžela jí obrátila svět naruby. Držela se jen kvůli dětem, a to velmi stěží, útěchu hledala v alkoholu. Od smrti manžela se nemohla na Viktora ani podívat, kvůli podobnosti mezi nimi. Gavrilova smrt pak byla poslední kapkou – nejen, že za ni vinila Viktora (myslela si, že bratra přesvědčil, aby se přidal k První armádě), ale nakonec se rozhodla vzít si vlastní život. (†)
OTEC - Pyotr Orlov – Správce hřbitova a známý felčar. Pomáhal nemajetným, kteří si lékaře nemohli dovolit. A pokud to nešlo jinak, staral se o důstojný pohřeb těch, kterým pomoci nedokázal. Jeho praxe se mu nakonec stala osudnou – kulku do něj vpravil nespokojený „pacient“. Doufal, že z Viktora bude skutečný lékař, jeho odchod nesl obtížně, ale věřil, že se mu díky tomu v životě dostane možností, jaké by v Adeně neměl. (†)
BRATR - Gavril Orlov – O tři roky mladší. Cílevědomý a tvrdohlavý. Měl Viktora velmi rád, dokud, jak si sám myslel, kvůli němu nepoznal těžkosti starostí o rodinu. Po otcově smrti finančně strádali, nesl na ramenou tíhu odpovědnosti za matku a mladší sestru. Proto se rozhodl přidat k První armádě, pro nějaké peníze navíc a výhody plynoucí z příslušnosti. Navíc nebyl Ryevost od Os Alty daleko. Měl ovšem smůlu a byl zabit Fjerdany během první bojové akce, které se účastnil. (†)
SESTRA - Raisa Orlova – O pět let mladší. Bystrá a empatická. Když Viktora odvedli, byla ještě malá, ale postupem času si k sobě našli cestu, asi nejvíce z rodiny. Často si dopisovali, Raisa navštěvovala Viktora v hlavním městě. Chodili spolu na trhy, skrze ni se Vick snažil posílat domů nějaké peníze a věci, které by si jinak nemohly s matkou dovolit. Po jednom podobném výletě našla doma Raisa matku mrtvou. Když se to dozvěděl Viktor, byla už pryč, kdo ví kde. Prohledal celý Ryevost, Os Altu, nakonec i Adenu, ale sestru nenašel. Ani vzkaz, nic. Netuší, kde je, jestli je živá nebo mrtvá. Ale stále po ní tak trochu pátrá, kudy chodí.
176CM
69KG
LEDOVĚ MODRÁ
TMAVĚ HNĚDÁ
Malý drzý zmetek. Tak by ho ve zkratce popsala valná většina lidí, kteří s ním někdy měli tu čest. A skutečně. Pokud jde o tělesný vzrůst, k obrům rozhodně nepatří, ale nijak zvlášť mu to nepřekáží. Nějaké svaly za svůj život pobral, ale i přes ně je spíše štíhlý. Co na něm člověka zřejmě upoutá jako první jsou jeho pronikavé, ledově modré oči, výrazně kontrastující s tmavě hnědými vlasy. Ty měl vždy husté, ale co se z něj stal zvěd ve službách Druhé armády, nosí na hlavě typicky keršský sestřih, s vyholenými vlasy po stranách. Je to praktičtější v mnoha ohledech, nejen pro falšování vlastní identity. Na jeho ostře řezané tváři byste standardně nalezli křivý úšklebek, který naprosto jasně napovídá, co si myslí - že je lepší než všichni, kteří se ocitli v jeho blízkosti. Pokud jde o odívání, velmi záleží na příležitosti. Jako špeh nemá příliš možností pro oblékání uniformy, proto si většinou vystačí s prostým oblečením obchodníků a mořeplavců. Volná bílá košile, kšandy, pevné hnědé kalhoty a vyšší boty jsou tím nejběžnějším, v čem ho uvidíte. Ale jak už bylo řečeno, často nebývá sám sebou. Tomu uzpůsobuje mimo jiné chůzi, držení těla, gesta i výrazy ve tváři. Občas je tak přesvědčivý, až snadno sám zapomene, že jen hraje předepsanou roli. Skutečně uvolněný je jen málokdy – v takovém případě má v puse svou typickou cigaretu, v rukou vějíř karet a před sebou skleničku něčeho ostrého. S oblibou vysedává v barech a hospodách, ideálně jako anonymní člen masy alkoholiků a zhýralců. I tak ovšem bedlivě naslouchá, jestli nezačuje něco, co by mohlo zajímat Malý palác. Nikdy nemá doopravdy volno, sám si to nedovolí. Ve své práci je dobrý, nehledě na drobné osobnostní přešlapy.
Pokud jde o jeho briskní charakter, není těžké ho odhadnout na první dobrou. Nijak nezakrývá svůj hořký cynismus, mluví plynně sarkasticky a nevybíravého humoru má na rozdávání. Často se zdá, že žádnou situaci nebere skutečně vážně. Ani když jde o život, možná zvláště tehdy ne. Má poněkud sebedestruktivní sklony, dobrovolně se vystavuje nebezpečí a situacím, ze kterých by neměl vyváznout živý. Možná si, někde v hluboko v sobě, skutečně přeje zemřít a zkrátka pokouší osud, kdo z koho. Zatím pokaždé vyhrál. A když už se mu daří vyhrávat nad osudem a Svatými, lidé nejsou výjimkou. Rád má pravdu, ať mluví s kýmkoliv o čemkoliv. Je vychytralý, mazaný, a ačkoliv je skutečně inteligentní, vyžívá se v tom natolik, až je to otravné. Není se čemu divit, že si pro své rádoby bystré komentáře nejednou vysloužil hlaveň zbraně zamířenou přímo do jeho tváře. Baví ho dělat z lidí idioty, pokud si to, podle něj, zaslouží. Ale pořád je tady. V obratech a vytáčkách je mrštný jako lasička, dá se říct, že má na všechno odpověď a ze všeho se dokáže vykroutit. Kdyby ne, byl by, konec konců, celkem mizerný špeh. Navzdory čemukoliv mu nelze upřít jisté charisma a dokáže být šarmantní, ale i to je povětšinou vypočítavý tah, jak získat, co chce – ať už je to informace nebo přízeň. Lhaní mu jde více než dobře, prakticky jím dýchá. Málokdy se představuje svým vlastním jménem, málokdy mluví pravdu o svém původu, povolání nebo směřování. Nezůstal by dlouho naživu, kdyby tomu bylo jinak a sám si na to už vlastně zvykl. Ze začátku to pro něj bylo téměř úlevné, nemuset být sám sebou. Vklouznout do kůže někoho jiného, žít jeho život, mluvit jeho řečí. Po letech se to stalo rutinou. Fragmenty jeho vlastní osobnosti se začaly kousek po kousku ztrácet, ale odmítá o tom přemýšlet. Navíc, ztráta pro něj není nic nového ani převratného. Občas se mu dokonce daří zapomínat, že je Griša, sám se za ni téměř nepovažuje. Připomenou mu to, velice důrazně, až následky zřídkavého užívání schopností. Naštěstí může úporný kašel příhodně svádět na kouření jedné cigarety za druhou.
Obecně působí spíše jako samotář, dalo by se ovšem říct, že v důsledku neradostné životní historie si zkrátka drží lidi od těla. Blízcí obvykle končívají pod drnem a on už nemá sílu je pohřbívat. K nikomu se tedy dvakrát neváže a je velmi nedůvěřivý. Romance na jednu noc jsou jeho výsostným maximem, jestliže nepočítáme povrchní přátelství, spojenectví založená na vzájemném prospěchu nebo pracovní vztahy s dalekým Malým palácem. A pokud jde o ona noční dostavení, vůči nim se příliš nevyhraňuje. Krásné ženy mu dokážou učarovat stejně jako krásní muži. Oceňuje především důvtip, ten u něj přebíjí jakékoliv vzhledové atributy. Dříve byl daleko konzervativnější, ale cesty a všemožná setkání mu rozšířily obzory víc než dost. Je fanouškem vlastně čehokoliv, co mu rozproudí krev v žilách. Dobrodružství, adrenalin, chvilkové, mihotavé pocity, že je skutečně naživu, to ho drží nad vodou. Snad i proto tolik miluje bouře. A zřejmě jako jeden z mála se neobává Vrásy stínů. Dobře si uvědomuje, že je to pošetilé a jednou ho to bude stát krk, až skončí na menu Volker, ale to mu nebrání, aby vpochodoval na ten písečný kluzák, jako by mu patřil. Občas přemýšlí, jestli nad ním skutečně nějaký Svatý drží ochrannou ruku, nebo zda na něj dávají pozor jeho předkové z hvězd. S vírou má poněkud problematický vztah, zdá se mu, že zázraky se dějí vždy tam, kde je jich nejméně potřeba. Ne, modlitby jeho mysl skutečně neuklidní, ale pití a hazard ano. Má sklony ke kdejaké závislosti, to jediné, co ho drží v lati, je jeho práce – neopije se do němoty a neprohraje všechny peníze, protože ví, co by to znamenalo. Ačkoliv by to nepřiznal, nechce být pro Druhou armádu zklamáním. Občas se zdá, že je to to poslední stéblo, kterého se drží. Kdykoliv se vrací do Malého paláce, připadá mu, jako by mezitím uběhly stovky let. Návrat do východní Ravky je jako nahlédnutí do minulosti a tomu není zrovna dvakrát nakloněn. Za minulostí udělal tlustou čáru, když se vydal vstříc světu. Všechny hrozby zajetím, mučením, nebo smrtí jsou mu milejší než to, co bylo. S nepřáteli si poradit dokáže, bolest snese. Vlastní vina je těžším soupeřem.
V těch vzácných chvílích, kdy je vyhozen ze své komfortní zóny samolibosti, si zvládá i přes nervozitu udržet chladnou hlavu. Nerozzlobí se snadno, spoustu věcí pouští jedním uchem tam, druhým ven, vytočí ho máloco. K problémům přistupuje klidně, právě v jeho klidu a mlčení se skrývá nebezpečí. Je pohotový, ostrá slova rychle promění v ještě ostřejší střely, neváhá někomu provrtat hlavu kulkou, je-li to nezbytné. Pistole a nůž jsou jeho primární způsoby obrany, schopnosti Větrostrůjce mu zkrátka jako první na mysl nepřichází. Už jen proto, že ohánět se blesky a větrem není zrovna nenápadné. Ale i přesto všechno, přestože je nanejvýš zrádný a každé druhé slovo znamená lest nebo úskok, dokáže být i přívětivý. I když je to většinou adresováno toulavé zvěři a jeho koňským společníkům na pevninských cestách. Nebo ohmataným knihám, které láskyplně schovává do klop kabátu.
OBLÍBENÉ
Cigarety a doutníky
Bouřky
Literatura
NEOBLÍBENÉ
Absence smyslu pro humor
První armáda
Promluvy do duše
RAVKA - ADENA
Father worked in a graveyard. My life has become one.
Jeden by předpokládal, že k tragickému životu je potřeba i nešťastné dětství. Tak tomu ale ve Viktorově případě rozhodně nebylo - věci se zvrtly až později. Narodil se jako první dítě, nejstarší syn, do úplné, milující rodiny, žijící v ravském městě Adena. Matka pracovala jako písařka, otec byl správcem místního hřbitova a zároveň felčarem pro nemajetné. Těšili se úctě a přízni lidí, přestože úřady nebyly příliš nadšeny z toho, jakou „charitu“ podle nich starý Orlov provozuje. Často, pokud nemohl Vickův otec lidem pomoci, se jim postaral alespoň o důstojný pohřeb. Ať už na něj pozůstalí měli nebo neměli peníze. Trávil dost času svědomitou péči o hřbitov, a ať už to bylo vhodným místem pro dítě či nikoliv, Viktor, i oba jeho sourozenci, se otci často ochomýtali kolem kotníků. Viktor sám občas procházel mezi řadami náhrobků a cvičil si čtení. Přeříkával jména zemřelých i celé jejich epitafy. Připadalo mu to fascinující. Stejně tak nemusel přemýšlet o své budoucí kariéře – chtěl se stát lékařem, skutečným. A otec ho v tom zdatně podporoval.
Ale neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech. Idylka nemohla vydržet dlouho. Jednoho dne městem procházeli Hledači. Viktorovi bylo sotva deset let, když zaklepali na dveře jejich domu. Zrovna se vrátil ze školy, když je spatřil mezi dveřmi. Rodiče nebyli dvakrát nadšeni z jejich přítomnosti, ale co se dalo dělat? Přišel k nim, nastavil předloktí, a jeho život se už navždy změnil. Místností zavál chladný vítr, v asi nejteplejší den celého roku. Bylo jasno, rozhodnuto. Hledači byli spokojeni, že našli dalšího vojáka pro Druhou armádu, a celá rodina Orlovů zhrozena nenadálým zjištěním. Viktor za žádnou cenu nechtěl odejít. Ale byl dítě. Na jeho názor se nikdo dvakrát neptal, a rodiče, v pravdě, netušili, co mohou dělat. Odporovat Grišám, Druhé armádě? Bránit Viktorovi? Co by s ním dělali, kdyby zůstal doma, s malým Větrostrůjcem? Tak šel. Sotva se stihl pořádně rozloučit. Proplakal celou cestu do Malého paláce. Život, který tak miloval, a budoucnost, kterou si vysnil, všechno bylo pryč. Tehdy ani netušil, jak velkou má v tom pravdu. Navíc, nejen, že o Grišách nevěděl téměř nic, jeho vlastní schopnosti mu byly cizí. Hojiče by snad pochopil, možná i přivítal, ale co měl co dělat s větrem?
V Malém paláci ale moc dlouho nevydržel. Sotva po týdnu poprvé utekl zpátky domů. Pěšky. V podstatě s ranečkem na zádech. Svoji rodinu dost překvapil. Strávil s nimi pár dní, než si pro něj z paláce znovu přišli a odtáhli ho zpátky. Tak se to opakovalo několikrát. Po návratu ho v paláci vždy potrestali. Tvrdým tréninkem navíc, večery bez jídla, pokoušeli se mu všemožně domluvit, po dobrém i po zlém. Ale nechtěl si dát říct. Proč by měl? Co pro něj Grišy byly? Jen cizí, podivní lidé, kteří po něm chtěli cizí, podivné věci. Nenacházel ani příliš přátel, pochopitelně, jak by taky mohl. Od světa, ve kterém se ocitl, byl vlastní volbou odstřižený. Postupem času ale zkrotl, především kvůli své rodině. Kdykoliv je navštívil, cítil, že je vítán čím dál tím méně. Bylo zvláštní být s nimi. Bylo zvláštní být v paláci. Časem přijal, ač nerad, že svoje místo doma už ztratil. Nebyl synem svých rodičů, bratrem, ne tak jako kdysi. Teď pro ně, i pro okolí, byl především Griša. Nezáleželo, jak moc se tomu sám bránil, rozhodli za něj. A tak přestal utíkat.
Zlom, první z mnoha, přišel v jeho 15 letech. Do paláce pro něj dorazil dopis, že byl jeho otec vážně zraněn při práci. Okamžitě se sebral a jel. Dorazil tak akorát, aby mohl dát svému tátovi sbohem, než naposledy vydechl. Nemohl tomu uvěřit a rychle zjistil, co se stalo – otce postřelil nespokojený „zákazník“ jeho felčarského byznysu. Ze vzteku, úplně zbytečně. Zaslepený smutkem, steskem a zlobou šel Viktor vraha svého otce hledat. S pistolí v ruce. Snad si ani sám nemyslel, že by ho mohl zastřelit, dokud mu nestál tváří v tvář. Měl ještě tu drzost se usmívat, když jeho otce přitom připravovali k pochování na hřbitově, který tolik let spravoval. Počkal si na vhodnou chvíli, až se bude ten zmetek vracet domů, následoval ho, a na jeho vlastním prahu ho odpráskl jako prašivého psa. Nedal mu ani šanci cokoliv říct, nepotřeboval slyšet výmluvy. Ještě u mrtvoly, v domě muže, kterého právě zabil, se rozplakal. Plakal, dokud v něm nezbylo vůbec nic, než se konečně zvedl a zakryl stopy. Celý dům obrátil vzhůru nohama, jeho schopnosti přišly velice vhod. Poprvé od doby, kdy se dozvěděl, co je, pocítil jakékoliv spojení s darem, který dostal.
Rodina se po tragédii přestěhovala z Adeny do Ryevostu, ale nic už nebylo jako dřív. Matka začala žalem pít a na Viktora zanevřela – v opileckém deliriu mu mnohokrát řekla, že jí připomíná otce a ať kouká táhnout. Bratr Gavril se na něj zlobil, že mu nechává matku i sestru na zodpovědnost, zatímco se učí svoje „čáry máry“. A v Malém paláci nebyli zrovna nadšení, že zase začíná mizet bez vysvětlení a kdy se mu zlíbí. Zanedbával trénink, zanedbával své povinnosti. Rodinné i vojenské, nebylo na něj spolehnutí, byl nepozorný až hanba. Rozpolcený mezi dvěma světy, z nichž žádný nemohl nechat jít. A to ještě ani netušil, jak špatně je na tom rodina po stěhování finančně. Matka už pořádně ani nepracovala, jmění po její rodině rychle docházelo, a tak, když bylo Gavrilovi sotva 16 let, překvapil Viktora tím, že se přidal k První armádě. Jako by se mu tím chtěl pomstít, alespoň tak to připadalo Vickovi. Stihli spolu mluvit sotva jednou po jeho narukování, a rozhovor byl na ostří nože. Taky byl poslední a jeho obsah si Viktor vyčítal ještě dlouhé roky poté. Gavrila hned během první akce v terénu chytili Fjerdani a podřezali mu hrdlo. Smrt na místě, nedalo se nic dělat. Viktor tak pochovával dalšího člena rodiny.
Mother, I have lost my way. I think I’ve gone astray...
To už začal pít i on sám, cokoliv levného a silného sehnal. Rád tvrdil, že se tak cítí blíž vlastní matce, když už ho ona sama nemůže ani vidět. Jediný, s kým se ještě z rodiny stýkal, byla sestra Raisa. Spolu si dopisovali od doby, kdy se rodina přesunula do Ryevostu, a vztah udrželi i po bratrově smrti. Sám věděl dobře, že je chytrá, a daleko lepší člověk než on sám. Břímě všeho, co se stalo, nesla s větší zodpovědností a odvahou než on nebo matka. Jezdila za ním do Os Alty, a on jí nenápadně podsunoval peníze nebo to, co aktuálně doma potřebovaly. Věděl, že matka by od něj nic nepřijala, ale ve svém stavu si nevšimla, když se s tím náhodou doma zjevila Raisa. Měli šanci spolu mluvit, přestože to nebylo veselé povídání. Ale byl to domov, malý, mizivý zbytek domova. Drželo ho to nad vodou, když se všechno kolem něj hroutilo. Byl mizerná Griša, mizerný bratr, mizerný syn. Selhával naprosto ve všem, co vůbec v životě měl. Poslední kapka přišla naprosto náhle. Po jedné z návštěv Raisy v Os Altě mu dorazilo velmi stručné psaní. Jeho matka se v době Raisiny nepřítomnosti doma oběsila. A po jeho sestře nebylo ani vidu, ani slechu.
Viktor byl bez sebe. Strávil spoustu času převracením Ryevostu i Os Alty vzhůru nohama. Hledal všude, ptal se kohokoliv, kdo se mu dostal do cesty. Odjel do Adeny a prohledal i ji. Využil všeho, co měl, ale ani tak Raisu nenašel. Ji, její tělo, zprávu, informaci, nic. Jako by se po ní slehla zem. Utekla? Zabili ji, unesli? Neměl tušení. A do dnes ho nemá. Co se stalo se sestrou, nebo kde je, nikdy nezjistil. Něco mu napovídá, malý hlásek, kousek naděje, že ještě stále žije. Že o posledního člena rodiny ještě nepřišel. Stále ovšem každý rok navštěvuje tři náhrobky a to je víc než dost. Jako by sotva párkrát mrknul a ze šťastné rodiny se staly kusy mramoru. Samozřejmě z toho vinil sebe. Všechno to začalo jeho odvodem do Malého paláce. Nenáviděl se, nenáviděl to, čím je, nenáviděl všechno a všechny. Nedokázal se s tím srovnat, upadl do těžkých depresí. Naprosto účelně nepoužíval svoje schopnosti, nechával je v sobě hnít, chtěl, aby ho to zničilo. Zasloužil si všechny nemoci, všechnu bolest, zasloužil by si zemřít. Ale právě v této nouzi poznal, čeho je součástí. Grišy kolem něj ho nenechaly jen tak všechno zahodit. Bylo to zase jako v dětství – byl donucen trénovat, zapojovat se, jíst, starat se o sebe. Nesnášel to, do chvíle, než se to stalo jeho záchranou. Bodem, ke kterému se mohl upnout. Sám tomu nemohl uvěřit, po tom, jaký byl, jak moc se jim všem odcizoval.
Jak se začal znovu hrabat na světlo boží, naprosto se do toho ponořil. Do práce, tréninku. Nic jiného mu nezbylo. A když se do něčeho opravdu pustil, byl v tom dobrý. Dost chytrý a schopný, aby se rychle doučil, co zameškal. Navíc, neměl strach. Už se ničeho nebál. Přišel o všechno, na čem mu v životě záleželo. Ztratil rodinu, vůli, veškeré iluze i sny a přání. Neměl nic, nežádal nic, a tak mohl dát všechno. Bylo mu 25 let, když se objevila, řekněme, pracovní příležitost. Na Kerchu se rozmohl obchod s Grišami ve velkém. Vznikala podezření na pravidelnou obchodní cestu otrokářů mezi Ketterdamem a Os Kervem, stejně jako přítomnost distribučních kruhů v obou městech. Byl potřeba někdo, kdo by dokázal sehnat informace. Vetřít se so této mrzké společnosti, eliminovat hrozbu a držet Malý palác informovaný, pokud by nebylo možné zabránit věcem přímo. A Viktor se nabídl. Nebál se cesty přes Vrásu ani vlastní úhony z rukou otrokářů, Fjerdanů, nebo Šu Hanu. Chtěl být užitečný. Toužil dát svému životu alespoň špetku smyslu. A pokud ho to mělo zabít? Tak ať. Snad to byla jeho nově nalezená loajalita, píle, nebo naléhání. Nejspíš všechno dohromady. Ale novou roli zvěda pro Druhou armádu, pro generála, získal. A vydal se na cestu přes Vrásu. Východní Ravku nechal za sebou a s tím i celý svůj dosavadní život.
Usadil se v Os Kervu a začal pracovat. Po první „misi“ přišla další a po ní další. Samozřejmě, začátky byly krušné. Udělal spoustu chyb, několikrát málem skutečně zemřel. Nespočetněkrát se zranil a nebýt sakramentského štěstí, už dávno by skončil se šípem v srdci, na kovovém stole, nebo s kulkou v hlavě. Musel se ohánět. Vymyslet, jak posílat zprávy do paláce i jinak než přes Vrásu. Vytvořit si síť kontaktů napříč zeměmi a opatřit dost peněz, aby je zvládal podplácet. Naučil se tasit pistoli bez pozdravu, kouřit ty nejlepší doutníky a přepít i fjerdské Druskelle. Vynalezl pro sebe tolik identit, jmen a zaměstnání, že se začínal ztrácet v tom, kdo je on sám. A tím také trpělo jeho zdraví. Často nemohl využívat své schopnosti, nebylo kde, či to nebylo bezpečné. Musel si držet svou pozici a své utajení, to bylo důležitější než ohavný kašel, který ho sužoval, úbytky na váze, věčná únava a další podobné kratochvíle. Riskuje život, dobře to ví. Snad ho to v mnoha ohledech i baví. Je to hazard jako každý jiný, no ne? Vše bere s pořádnou dávkou cynismu, sebe i ostatní. V průběhu let ve službě se seznámil s mnoha lidmi. Chtě nechtě k některým z nich přilnul více než by bylo zdrávo. A kam ho to dostalo? Zpátky na hřbitov. Přátelé, milostná vzplanutí, kontakty, skrývající se Grišy… Osud si nevybírá. A on stále nechápe, proč si jednoho krásného dne už taky nevybral jeho. Zbývá mu se jen hystericky smát nebo plakat. Což kontruje zapálením další cigarety, panákem té nejostřejší pálenky a partičkou pokeru se samými podvodníky. Snaží se na nikoho a na nic nevázat, opravdu se o to snaží. Sám je pořád na útěku, a občas ani netuší před čím.
V těchto dnech Vick pendluje mezi Novokribirskem, Os Kervem a Ketterdamem, a i v rámci jednoho města často mění bydliště, aby nebylo tak snadné ho najít. Čas strávený na lodích je četný a po pravdě si ho užívá. Má rád moře, slaný vzduch, i fakt, že může nenápadně přidávat vítr do plachet, když se nikdo nedívá. A pokud je to třeba, pokud Malý palác zavolá, vydá se i do Vrásy. Nemá strach. Srdce temnoty už viděl sám v sobě, Volkry ho nemohou vyděsit. Pokud touží po jeho hlavě na stříbrném podnose, mohou se postavit do fronty. Nepřátel má víc než dost, přestože většina z nich si nespojí jméno, tvář a jeho osobu dohromady. Natož fakt, že je Griša, Větrostrůjce, a daleko za nepřátelskými liniemi.
INTELIGENCE 52,5
VÝDRŽ 24 +3
FLEXIBILITA 10
RYCHLOST 25
SÍLA 15 -3
STŘELBA 30
BOJ 22 +9
NIČIVOST 28,4
ŠTĚSTÍ 6
Viktor má se svými schopnostmi celkově komplikované vztahy. Dlouhou dobu trénink podceňoval. Teorii chápe, ta mu problém nedělá, ale praxe občas pokulhává. Ovšem co umí, umí dobře a dokáže s tím efektivně pracovat. Svoje schopnosti však často musí tajit. Nejvíce je využívá při pohybu po moři nebo přes Vrásu, ať jsou si toho další lidé vědomi nebo ne. Pro použití na poli své práce se naučil lehké manipulaci s akustikou, aby odvedl pozornost, pokud by se dostal do úzkých. Už mnohokrát mu to přišlo vhod. Zda by uměl někoho poryvem větru odstřelit od sebe? Nejspíš ano, ale dlouho už nic takového nepoužil. Většinou se mu daří nedostat do situací, které by to vyžadovaly. Opatrný musí být i při jakékoliv manipulaci s předměty, zkrátka to není jeho prvotní instinkt. Jeho oblíbenou, přestože zřídkavou kratochvílí, je povolávání blesků. Miluje bouřky a i když mu blesky nijak zvlášť užitečné nejsou, je to jedna z mála jeho schopností, které si skutečně užívá.
TEORIE 30
PRAXE 17
EFEKTIVITA 22
ČISTÁ SÍLA 20,5
-
Rád říká mužům, kteří ani nemusí být mladší než on, „chlapče“. Líbí se mu, že je tím vytáčí.
-
Jeho oblíbená a nadužívaná hláška: „Viděl jsem věci, o kterých jsi ty ani neslyšel.“
-
Používá mnoho falešných jmen, příklady jsou Vasil Coleman, Lance Presley, Valeriy Kovalev nebo Roman Petrov.
-
Vzhledem ke své práci mluví plynně ravsky, keršsky, fjerdsky i šuhansky. Zvládá základní prvky z řeči Novozemců a Suli. Fjerdštinu ovšem z duše nesnáší, pokud může, vůbec jí aktivně nehovoří. Ale poslouchá pozorně.
-
Přezdívku „Limerik“ si vysloužil kde jinde než v keršské hospodě. Jde o zkomoleninu, výraz pro někoho, kdo mnoho a květnatě hovoří a není k zastavení. Sám uznává, že je více než přísedící.
-
Nosí u sebe vždy pistoli a nůž.
-
Na krku, pod oblečením, nosí medailonek po matce. Měla ho na sobě, když zemřela, a dá se otevřít. Ona v něm nosívala malé snítky květin a bylinek, nebo připomínky Svatých. On jej ponechává prázdný.
-
Má rád poezii. Spatřuje v tom jistou životní ironii, že ho těší číst velkodušná slova o lásce, kterou neprožije a životě, který nikdy mít nebude. Čtením básní si krátí dlouhé dny na moři. Dokonce sám občas nějakou napíše, aby ze sebe dostal alespoň špetku toho, co v něm bouří.
-
Dokáže číst v nebi jako v mapě. Rozpozná souhvězdí, umí se podle nich orientovat. Je to užitečné v krajině i na vodě, ale naučil se to především z nudy. Nevěří v mnoho, ale možná tak trochu doufá, že jeho blízcí by mohli být někde tam, mezi hvězdami, šťastní a bez starostí. A že mu třeba odpustili.
-
Má slabé místo v srdci pro toulavé kočky a psy. Nechává je přespávat u sebe doma, krmí je. Nemůže si dovolit mít skutečného mazlíčka, tohle je jeho ekvivalent.
-
Stále v hloubi duše doufá, že při svých cestách někde najde svou sestru, živou a zdravou.
-
Je „vlastníkem“ mladého Isenulfa jménem Arcan (ačkoliv dlouho mu říkal jen „potvoro“). Přišel k němu jako slepý k houslím – během putování keršským podsvětím se prodíral černým trhem a než se nadál, špinavý šedobílý chomáč ho čapl za nohavici kalhot. Vrčel a ňafal jako smyslů zbavený, přitahoval pozornost. Popadl ho pod kabát s tím, že čokla vypustí později na jiném místě. Když se o to pokusil, došlo mu, jakou agresivní kouli to objevil. Fjerdskou vlčí pýchu, zběhlou zřejmě od agilních překupníků. Neměl to srdce poslat ho pryč hladového, ale když ho nakrmil a nechal vyspat ve svém příbytku, už se ho nedokázal zbavit. Kolikrát měl pocit, že ho ztratil, vždycky se však našel. Eventuelně ho pojmenoval a přijal fakt, že mu vlk patří. Nebo možná on vlkovi. Tolik ho nenásleduje jako spíš vytrvale sleduje. Když má čas, alespoň se pokouší o cosi jako výcvik.
-
Shu dýka +5 boj, +10 újma, -3 síla (Získáno v akci, trvalý předmět.)
-
Isenulf +4 boj, +3 výdrž (Obchod 21.12.1801)
DATUM ZALOŽENÍ - 29-06-21
bottom of page