top of page
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od . Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.Začít
.com
LOKE VIGGO BENDTSEN
VALENTINA
SNEZHNY D'YAVOL // BERSÆRK
My scars tell you who I am.
48
MADS MIKKELSEN
DRUSKELLE
#AFC9D1
KAPITÁN DRUSKELLE
MATKA - Lotte Bendtsen – Kovářka, schopná, odolná, žena zkušená ve svém řemesle. Milovala své děti, ale s přibývajícími roky čím dál více pohrdala svým mužem a jeho zálibou v alkoholu. Nelíbilo se jí ani jeho chování vůči dětem, v čemž se mu snažila, neúspěšně, bránit. Lokeho vojenskou kariéru sledovala s pýchou i obavami – vždy tušila, že se z něj stane voják, Druskelle, ale nebyla nadšená z toho, co se z něj stalo za člověka. To eskalovalo, když údajně zabil svou sestru. Syna zavrhla a zcela se ho zřekla. Ostatně, kvůli Rikke a zachování jejího tajemství zavraždila svého manžela (ani jí to nedalo příliš práce nebo přemáhání, roky křivd a frustrace vedly její ruku). Později se jí podařilo přežít napadení Elbjenu Druhou armádou Ravky a utéct do bezpečí severněji položených menších osad. Dožila život děláním toho, co jí šlo nejlépe – kováním zbraní, s bolestí v srdci za rodinu, o kterou přišla. Syna už nikdy víc neviděla a zemřela na zápal plic. Loke se o její smrti dozvěděl náhodou několik měsíců poté, a šel navštívit hrob, aby si s matkou naposledy popovídal. (Mrtvá)
OTEC - Goran Bendtsen – Dříve hrdý fjerdský voják strážící především zemské pohraničí. Jeho předci sloužili a padli pro Fjerdu, zrovna jako to měl v plánu pro sebe a jednou i pro své děti. Nepodařilo se mu stát se Druskelle, své ambice tedy posunul na Loka. Tvrdý, nekompromisní muž, zocelený zimou a bojem, ale s věkem podlehl nenaplněným snům, zraněnému egu a obrátil se k alkoholu. Nejdříve skrytě, potají, ale později se začal projevovat jako násilník a neřízená střela. To odnášel Loke v podobě extenzivního tréninku, hraničícím s týráním, a Rikke občasným bitím. Nadávky a hrozby byly na denním pořádku. Jen Lokovy úspěchy ve výcviku Druskelle ho dokázaly uklidnit a probudit v něm alespoň špetku bývalé hrdosti a důstojnosti. Když se však později dozvěděl, že jeho dcera je čarodějnicí, nenáviděnou drusje, vše šlo stranou. Dceru se pokusil zabít, což nedovolila Lotte a svého manžela zavraždila dobře mířenou ranou sekery do krku. Jeden by řekl, že dostal, co si zasloužil. Jeho tělo dala Lotte na zkrm vlkům v lesích, bez hrobu nebo jakékoliv připomínky, že vůbec kdy žil. Loke s tím neměl žádný větší problém, přestože si vzpomínku na otce stále uchovává v paměti. (Mrtvý)
MLADŠÍ SESTRA - Rikke Bendtsen – Jediný člen rodiny, který by se dal považovat za dobrého člověka. Proti Lokovi jemnější v rysech i vystupování, na první pohled ne zrovna vhodná pro armádu, proto se více orientovala na učení matčina řemesla. S bratrem si byli velmi blízcí, drželi při sobě, ale s přibývajícím věkem bylo jasné, že se z nich obou stávají rozdílní lidé. Zatímco Loke bezduše trénoval do úmoru, ona se snažila najít způsob, jak jeho situaci zlepšit. S jeho nástupem k výcviku Druskelle zůstala sama s rodiči, především s otcem. Brzy se naučila snášet rány a držet v sobě spoustu nenávisti a odporu. Potlačované emoce se v jejích 14 letech projevily skrze schopnosti Grišy – Materiálčika. To ji k smrti vyděsilo a pokoušela se své schopnosti skrývat, kvůli tomu byla často slabá a nemocná. V minimální míře se mohla realizovat v kovárně. Ve chvíli nepozornosti však její tajemství vyšlo najevo a otec byl rozhodnutý ji zabít – ostatně, byla drusje, čarodějnice, a v hloubi duše se za to hnusila i sama sobě. Matka ale otcovo rozhodnutí překazila vlastní vendetou. Přestože dceři pomohla, zůstalo mezi nimi mnoho nevyřčeného, což přimělo Rikke opustit domov. Eventuelně se přidala k ukrývajícím se fjerdským Grišám, což bylo rozhodnutí, které ji málem stálo život, když komunitu Loke s dalšími Druskelle vypátral a hromadně vyvraždil. Všechny kromě Rikke. Místo toho, aby ji upálil na hranici, se v něm hnulo svědomí a zbytky jejich pouta. Pod rouškou noci ji vyvedl k hranicím země, nakázal odejít do Ravky a nikdy se nevracet pod pohrůžkou smrti. A tak se stalo. Víckrát se neviděli a Loke upřímně doufá, že ani neuvidí. Porušil svatou přísahu, čehož před Djelem hluboce lituje, ale nelituje toho, že sestře zachránil život. I přestože se z ní stala Griša, pořád svou sestru miluje, jakkoliv se to zdá nemožné. (Pravděpodobně živá, 46 let)
ADOPTIVNÍ DCERA - Astrid Åberg Bendtsen – Nikdy si nemyslel, že bude mít děti a pak si ho jedno dítě našlo samo. Když se ho jako sirotek na ulici pokusila okrást, spatřil v jejím vzdoru a odvaze něco, co vídával jen na výcviku rekrutů Druskelle – potenciál. Překvapilo to především jeho samotného. Původně ji plánoval umístit do vhodné rodiny, ale nikdy tak neučinil. Brzy ji více či méně začal učit způsobům armádního života a s přijetím jeho příjmení už nebylo cesty zpět. A pro Loka existoval jen jediný způsob výchovy. Trénoval Astrid, učil ji boji, až do jejího maxima. Jako jeho dcera, dítě kapitána Druskelle, musela být excelentní a armáda byla jasná a jediná cesta. Nikdy jí nic neodpustil, nikdy s jejím výcvikem nepolevil, přestože mu přirostla k srdci. Pokrevní nebo ne, od jisté doby na tom nezáleželo. Je zřejmě jediná, u koho je schopný tolerovat osobnostní vrtochy, ale i to má své meze. Zkrátka drsná rodičovská láska bez přílišné vřelosti nebo pochopení, kromě výjimečných světlých momentů. Pevné zásady platí i opačně. Kdyby měl někdo pocit, že si může vůči Astrid dovolit hanlivá slova nebo neuctivé zacházení, postaral by se, aby toho litoval. Věc ega, sám ví, čeho je schopná. A protože dobře vzpomíná na svůj vztah s otcem, je připraven spát s jedním okem otevřeným. (Živá, 24 let)
KRÁL - Tore Hatlen – Osobní přítel. Seznámili se, když byli oba ještě poměrně mladí. Nepojily je tolik vzájemné sympatie jako spíš společné cíle, zájmy země a efektivita v jejich dosahování. Loke odvede svou práci, Tore plní své sliby. Časem se naučili, jak jeden druhým manipulovat a vyjít si vstříc. Je to podivný vztah, zato velmi pevný, vzájemně se potřebují, aby si Fjerda udržela svou pozici a zůstala věrná svému poslání. A aby se zrovna tak oba udrželi „v sedle“. Je nepsaným pravidlem, že co ví jeden, ví i ten druhý a většinu důležitých rozhodnutí činí společně, oficiálně či nikoliv. Dokud Tore nechává Lokovi volnou ruku v metodách, slouží koruně, jak nejlépe umí. Kdyby mu začal přitahovat otěže, těžko říct, jaké problémy by se mohly objevit. Na konci dne, málokdo se dokáže pochopit jako oni dva navzájem. Po letech si vůči sobě mohou dovolit i jistou upřímnost, ale i přesto by Loke nepřiznal, pod hrozbou nejtěžšího mučení, že s ním rád tráví čas. A že jiného krále by snášel jen s výraznou nelibostí. (Živý, 40 let)
KRÁLOVNA - Julie Hatlen – Vlastně by spolu neměli mít téměř nic společného, přesto má Loke pro královnu jistou slabost. Nikdy by to nepřiznal. Myslí si o ní, že je výjimečně půvabná a inteligentní žena a každá z jejich zřídkavých rozprav v něm zanechala jistý pocit klidu a vyrovnanosti. Kromě příležitostných rozhovorů se však mezi nimi nic odehrát nemůže a dobře to ví. Ani by o to nestál, pochopitelně. Navíc, celkem oprávněně má dojem, že se ho královna bojí. (Živá, 42 let)
198CM
90KG
MODRÁ
ŠEDO-SLAMĚNÁ
Jeho mládí už možná před nějakým časem odzvonilo, to ovšem neznamená, že by byl ve svém pokročilém věku o něco méně impozantní nebo smrtící. Se svou výškou se bez problémů tyčí nad mnohými, dopomáhá tomu i svalnatá postava získaná tvrdým celoživotním tréninkem a bojem se vším, co se mu kdy připletlo do cesty. O jeho kondici se tedy nedá v nejmenším pochybovat, i přes prošedivělé, leč stále husté vlasy zdobící jeho ďábelskou severskou hlavu. Ostré rysy tváře ošlehané fjerdskými ledovými větry doplňují hluboké, vševědoucí modré oči, které prohlédnou lidskou duši i všechny čarodějné kejkle, které by na něj snad mohly zkoušet nenáviděné drusjes. Hovoří zvučným, melodickým hlasem, ale slova, která vypouští, obvykle tak pěkná nejsou. Ze všeho nejčastěji se jedná o odsouzení k smrti, trefně mířené poznámky nebo nepříjemné, leč pravdivé rady a komentáře. Je až zvláštní, jak klidně, spořádaně a téměř netečně na první pohled působí. Dokáže poslouchat, činit vlastní závěry, pozorovat a hodnotit, aniž by dal najevo jedinou emoci. Je to znepokojující, což se mu zamlouvá. Rád své nepřátele vyvádí z rovnováhy nejasnostmi v očekávání – tím občas připomíná dravce, číhajícího na sebemenší chybu své kořisti. Ale ani v nitru není příliš dynamickou osobností. Ve svém smýšlení je přímočarý, kalkulující a chladný. Řídí se pouze hlavou, vášni nedává průchod jinde než v boji za své svaté poslání, do toho je skutečně zapálen. Je také velmi nedůvěřivý. Nevadí mu lži a polopravdy z jeho strany, přeci jen, vyšší účel světí i neortodoxní prostředky, ale nesnese je od svých bratrů Druskelle, vojáků nebo obecného okolí. Stejně tak se mu příčí drzost, neposlušnost nebo jednoduše lidská hloupost. Očekává respekt a také ho, lehce po svém, oplácí, pokud je toho dotyčný hoden. Těší ho boj, skutečný i slovní, s nepřáteli, kteří mají úroveň. Na humor ho ovšem příliš neužije, nesnaží se být vtipný, ani to mnoho neoceňuje. A to, co jemu připadá zábavné, nebývá většinou příjemné pro ostatní. Užívá si výzvy, ale neexistuje, že by je nepřekonal, velmi si věří a soudě dle úspěchů v roli kapitána Druskelle je to poměrně opodstatněné. Při běžné konverzaci nikdy není hrubý nebo sprostý, ale rád užívá sarkasmu nebo umě zaobalených urážek. V tom, co říká, obvykle mívá pravdu, nebo ji eventuelně mít bude. Jednoduše proto, že mnohé viděl a zažil a o tom, čemu nerozumí, mlčí. Zároveň je prakticky nemožné přesvědčit ho, pokud se už jednou pro něco rozhodne. Chce to výjimečného člověka nebo opravdu přesvědčivé argumenty a ty nedostává často. Je tvrdohlavý a také si jen obtížně připouští vlastní chyby. Podle sebe ideálně žádné nedělá a každé rozhodnutí vede k tomu, k čemu má, neboť Djel dohlíží na jeho kroky. Djel je také asi jediný, kterého shledává jako přirozenou a neoddiskutovatelnou autoritu nad sebou. Všichni ostatní jsou omylní a také jejich chyby ostře odsuzuje. Nezná slitování, soucit je mu cizí, pro něj existuje jen řád, povinnost, sounáležitost se zemí a armádou.
Pokud jde o další část jeho působení navenek, obléká se zásadně do tmavých, stříbrno-černých oděvů, s kožešinou či bez. Hlavní je praktické využití a taky jistá důstojnost odpovídající jeho postavení. Vše, co nosí, je vždy něčím zvláštní, detailem, drobností - odstínem barvy, zpracováním nebo kvalitnějším materiálem. Dříve tolik nelpěl na světských majetcích, ale s přibývajícím věkem našel alespoň malou zálibu ve statusové symbolice. Něco to vypovídá o tom, co si sám o sobě myslí. Jakýkoliv jeho oděv za všech okolností doprovází nože. Pušky, samostříly a další zbraně přicházejí a odcházejí, ale nože zůstávají. Našel v nich velkou oblibu už v době, kdy je pro něj kovala jeho matka. Sbírá je, nechává si je vyrábět i dovážet obchodníky a co především, umí je mistrně používat, všemi myslitelnými způsoby. Ještě nikdo nebyl svědkem toho, že by mu došly. Od malých po velké, skrývá je prakticky všude na sobě i kolem sebe. Jeho vrh je přesnější než kde jaká střela. Mimo ně nosívá i meč. Více se, jak je vidno, zaměřuje na osobní styl boje na blízko. Vychutnává si, když může nepřítele udolat a vidí, jak se mu z očí vytrácí život i veškerá naděje. Zabíjení považuje za naprosto nezbytné, konec konců, Fjerda i Druskelle jsou v neustálé válce se silami temnot, čarodějnicemi a všemi, kteří s nimi sympatizují. A ve válce lidé umírají. Nemluvě o tom, že Grišy za lidi vůbec nepovažuje, jejich smrt tudíž nic neznamená, naopak, je naprosto nezbytná ke konečnému dokonání svaté mise. Jeho přístup si lze představit jako deratizaci škůdců, nic jiného pro něj drusjes nejsou. I přes tento náhled nechal svou sestru, Grišu, odejít do Ravky, místo aby se jí zbavil jako obtížného hmyzu. Stejně tak je schopen tolerovat určité mizivé procento Griš, které jsou nějakým způsobem výrazně užitečnější, než by byla jejich smrt. Což jen ilustruje jednu z jeho neřestí – pokrytectví a jistý egoistický pocit, že některá pravidla se na něj nevztahují. Roky služby vlasti, přátelství s králem, vlastní úspěchy a denní rozmlouvání s Djelem, to vše mu dodalo pocitu, že jeho bohulibý účel světí jakékoliv prostředky a metody, které si sám zvolí. Je sobě vlastním pánem a skutečně nesnáší, pokud se mu někdo snaží něco diktovat. Dohody s králem jsou jedna věc, nejapné názory a nevyžádané myšlenky věc druhá. Dokáže se velice účinně mstít a to i jinak než smrtí. V tomto ohledu je trpělivý, ale činný, rád si počká na vhodnou příležitost, jak člověku znepříjemnit zbytek jeho bídného života.
Na první, a nejspíš i na druhý a třetí pohled by se mohlo zdát, že je jen monstrum bez srdce, živící se krví, ohněm a utrpením. Vyjádřili se tak nejen jeho nepřátelé, ale i ti jemu blízcí. Pravda je to jen z části. Měl rád své rodiče a sestru, než o ně přišel. Jeho jediná další rodina je adoptivní dcera, kterou rodičovsky miluje, jak jen je toho schopen – i když to může působit nedostatečně a stroze. Vždy byl veden k tomu, že emoce jen zastiňují úsudek a sám se o tom mnohokrát přesvědčil, proč by se tedy takové chyby dopouštěl? Proč by ji vlastnímu dítěti vštěpoval? Jsou pro něj také důležití jeho vojáci a jejich smrt pro něj nikdy nebyla snadnou záležitostí, ačkoliv na ni vždy musel reagovat s kamennou tváří. Je obtížné naladit se na jeho žebříček hodnot, na vrcholu však bude stát jeho bůh. Ke Djelovi se modlí a rozmlouvá s ním pod jasanovými stromy jako se starým přítelem, jako s otcem, kterého by si snad přál mít. V tomto ohledu je velmi duchovně založený a svatá válka je nedílnou součástí jeho neochvějné víry, tak jako přikázání bratrstva Druskelle. Pochopitelně neholduje hazardu (alespoň tomu, v němž figurují karty a žetony), jí střídmou a prostou stravu (vegetarián z něj ovšem nikdy nebude) a pije pouze čistou vodu (mimo jiné proto, aby rozpoznal případné jedy). Alkohol nejen netoleruje, ale z duše ho nesnáší, stejně jako bary, hospody a podobné podniky nevalné pověsti. Táhne z nich zoufalství a zahálka nehodná nejen fjerdských vojáků, ale kohokoliv se špetkou sebeúcty. Viděl, co alkohol dokáže udělat s lidmi. V putyce ho nenajdete, pokud nemá v plánu ji promptně vypálit. Někoho by snad mohlo napadnout, že s jeho odporem k lihovinám má co dělat menší trauma z dětství, ale to je jistě jen klamné zdání. Když přijde na mezilidská souznění, má překvapivě pozitivní vztahy se ženami, navzdory všem předpokladům se nad ně nesnaží povyšovat. Ctí tradiční uspořádání, na druhou stranu, potenciál si nevybírá. Zrovna jako u své dcery, je ochoten přimhouřit oko, možná i víc než to. Ale nehledě na pohlaví nebo schopnosti, bez rozdílu pohrdá Grišami. Je to zakořeněné v jeho DNA, byl mnohokrát svědkem zvěrstev, kterých se Druhá armáda dopustila na jeho lidu, nemluvě o urážce jeho milovaného boha. Uvědomuje si jistý potenciál, který mohou Grišy mít, ale pouze pod jeho pevnou kontrolou a nikdy ne na příliš dlouho. Za hlavu hada, kterou je třeba utnout, považuje generála Egorova. Je pro něj zosobněním Vrásy, koncentrovaným zlem a osobní nemesis. Všechno směřuje od něj a zpátky k němu. Neříká to nahlas, ale porazit ho, přinést domů jeho hlavu, bylo vždy jeho touhou. Je tím soupeřem, se kterým chce změřit síly, kolikrát bude potřeba pro generálův pád. Temnoty se neobává, či spíše, rád jí bude čelit pro Fjerdu. Pro svůj domov a za své lidi by byl ochoten položit život na sto způsobů. Možná je tedy ctižádostivý sociopatický ledový démon, ale své priority má jasné.
OBLÍBENÉ
Nože
Rozmlouvání s Djelem
Boj s důstojným nepřítelem
NEOBLÍBENÉ
Drusje
Drzost, troufalost a lidská hloupost
Alkohol a hospody
FJERDA - ELBJEN
Born in the eye of the storm
Loke se narodil v Elbjenu, menší osadě u hranic s Ravkou a mnozí by si dnes nejspíše přáli, aby k tomu nikdy nedošlo. Elbjen nebyl to nejlepší místo k životu, určitě ne k životu poklidnému. Hladová zvěř v lesích, tuhá a nelítostná zima, nepravidelné přesuny osady, nemluvě o příhraničních konfliktech. Smrt byla všudypřítomná, stejně jako nebezpečí. Loke patřil do vojenské rodiny, jeho otec byl hrdou součástí fjerdské armády, stejně jako jeho otec a jeho otec před ním, přestože se nikdy nestal Druskelle. Což mu leželo celé ty roky na mysli více než dobro jeho vlastní rodiny. Osud mladého Bendtsena byl tedy předurčen dříve než se vůbec poprvé nadechl. Ani jeho matka nebyla zrovna příkladem vřelosti, jak to u fjerdských žen bývá – její rodina vlastnila kovárnu a ona pokračovala v rodinném řemesle. Kovala meče, nože, sekery, zbroj, vše, co bylo potřeba. Svou rodinu i tak milovala a naučila je, co znala. Od ní získal Loke zálibu v chladných zbraních a nožích. Sám byl od dětství schopen vykovat obstojné kudly a stejně tak s nimi zacházet. Byla to nutnost i koníček. Přestože tak se svým otcem trávil mnoho času tvrdým tréninkem pro svou budoucnost, byla to matka, k níž si vytvořil pevnější pouto. A také s mladší sestrou Rikke. Když byly noci dlouhé, museli držet při sobě. Vyprávěli si pozměněné verze otcových vojenských historek, nápady na mocné zbraně, plány do budoucna, o kterých věděli, že se nenaplní. Nehádali se, i když byli rozdílní. Oba museli snášet přísnou, tvrdou výchovu k disciplíně, poslušnosti a zodpovědnosti. Vojenský dril bez armády. Odpor nebyl cesta, odmlouvání si vysloužilo pár facek. Nenapadlo je stavět se na zadní, své rodiče ctili. Rikke se měla stát další rodinnou kovářkou a Loke byl odeslán za svým svatým posláním – stát se Druskelle.
No way but war, son
Nikdy neprotestoval proti armádě a už vůbec ne proti Druskelle. Dobře věděl, co je jeho údělem. Vidět boje na denním pořádku mu vytvořilo obrázek o světě. V pohraničí zažil spoustu potyček fjerdských vojáků s ravskými, včetně Griš. Bylo mu vštěpováno, že Grišy jsou zkrátka čarodějnice, temní mágové, kteří uvrhají svět do zmaru a zoufalství. To ony mohou za nerovnováhu ve světě, zhoubnou Vrásu. Kvůli nim se Ravka zmítá v neštěstí a nebýt svatých vojáků Druskelle, přijde i k nim. Jen oni stáli mezi Fjerdou a černou magií. Druskelle byli hrdinové, ochránci, „ti dobří“ a nebyl důvod, aby o tom přemýšlel jinak. Viděl Druhou armádu vraždit své lidi, sousedy, provozovat čáry mimo jeho chápání nebo lidskou přirozenost. Zničit je, vyhnat je z Ravky a z celého světa se zdálo jako jediná správná věc. Proto i on toužil po přijetí ke svatému řádu. Chtěl být Druskelle, chtěl osvobodit svět a chránit svou zem, ve jménu Djela, rodiny i všeho dobrého. Pokud měl padnout pro tuto věc, ať se tak stane.
K výcviku Loke nastoupil ve svých 12 letech. Otec trval na tom, že syna pošle k Druskelle už připraveného a nedá mu tak šanci selhat. Trénoval do úmoru, do naprostého vyčerpání, až i matka musela zasáhnout, aby otec Loka neuštval. Občas to bylo jen tak tak. Trénink v zimě s sebou nesl častá podchlazení a neduhy, ale v jednom měl otec pravdu – tvrdá práce ho zocelila. Slzy bolesti a únavy, které proléval snad každý den, s přibývajícími léty dočista zmizely. Občas se zdálo, že v sobě nemá vlastně už vůbec nic – jen vidinu dřiny a svého cíle. Rikke se o Loka často bála, co se z něj stává. Mluvil čím dál méně, jen seděl a pozoroval okolí. Nad hlavou bůh, v srdci led a v ruce meč. Dokonalý voják, perfektní zbraň. Ale nebyla to tak docela pravda. V tichu noci, když se procházel zasněženými lesy, s někým mluvil. Rozmlouval s Djelem, o všem, co ho tížilo. O své budoucnosti, svatém poslání. Dělal to celé hodiny, aniž by o tom kdokoliv věděl. Nikdo jiný ho nemohl pochopit. Tíhu, která ležela na jeho ramenou – učinit svou rodinu pyšnou, zajistit jí bezpečí, spolu s celou Fjerdou, nemluvě o záchraně světa. Navíc, co mu nedalo spát, byla neřest jeho otce – alkohol. Mimo domov ji skrýval. Když se napil, nebyla s ním řeč a nešel pro ránu daleko. Na matku se neodvážil, přeci jen, meče a sekery, Loke se bál především o sestru. Byla jemnější než matka, citlivější než on, neholdovala násilí. Kdykoliv to bylo možné, snášel rány sám a odváděl otcovu pozornost k sobě. Trénink nebo bití, boj nebo výprask, co na tom sešlo? Beztak měl tělo samou modřinu. Před odchodem k Druskelle otce dokázal přeprat libovolným způsobem. A večer před svým odchodem mu to důrazně připomněl. Nikdy ho neužilo na květnatá slova, ale otci jich pár věnoval: „Vztáhni na ně ruku a tvoje páteř pozná vlčí tlamu.“ Dobře však věděl, že nebude mít možnost se o tom ujistit.
Better than best
Když tedy stanul na prahu nového života bojovníka a Druskelle, byl více než dobře připravený, motivovaný a odhodlaný. Výcvik byl tvrdý, ale on byl tvrdší. Stát se svatým vojákem bylo jediné, co kdy chtěl, jediné, co viděl ve své budoucnosti. Další možnost byla smrt, nic jiného neexistovalo. Ani nejtěžší výzva ho nemohla zlomit, ne když nad ním bděl Djel a on si byl jistý svým posláním. Byl zároveň rád, že jeho život někam spěje a odešel z domu. Občas vzpomínal na rodinu, především na svou sestru, ale pokoušel se od představ odpoutat. Nemohl se nechat rozptylovat, musel být nejlepší. Lepší než nejlepší. Protože když byl, přinášel čest sobě i rodině. Rodina mohla být informována o jeho dobrých výsledcích. Otec byl spokojený, spokojený otec nepil a nebil sestru. Odmítal ovšem, že by to nějak souviselo s jeho motivací. Jak by taky mohlo, city musely jít stranou a málokdo by ho vůbec podezříval, že nějaké má. Maska? Možná. Bylo toho na něj dost. Musel vydržet, po fyzické i psychické stránce, nesměl polevit a to si vybíralo daně. Noční můry, neustálá svírající úzkost, potlačovaná agresivita. Cítil se lépe, když ostatní porážel a exceloval nad nimi. Měl konečně pocit, že má moc. Nad sebou, svým osudem a možnost něco změnit.
Svůj výcvik ukončil v 19 letech, plně připravený, mnoha hodnocený jako jeden z nejlepších rekrutů, kteří se kdy objevili. Očekávali od něj velké věci a on tato očekávání hodlal naplnit. Na Bílém ostrově o sobě absolutně nepochyboval a hlas Djela, burácející v jeho mysli, ho vedl přímo vypálenému vlkovi. Vždyť naplňoval svůj osud, jak by tomu mohlo být jinak? Přísaha k ochraně země byla jen formalita, sám v sobě se k tomu zavázal už dávno. Získal tak svou uniformu a svého vlčího partnera. Ze všech vlčat si zvolil největší vlčici a pojmenoval ji Elrend. Na vlka se těšil, jejímu výcviku věnoval mnoho času, vláčel ji všude s sebou a brzy se z ní stal věrný společník i bojový nástroj. Se svými bratry se tedy konečně mohl vydat plnit bohulibou misi očisty světa.
May god have mercy, because I won‘t
Jak už to tak bývá, začátky byly krušné. Aby se přiučil, nejdříve sloužil ve známém fjerdském pohraničí. Zakoušel na vlastní kůži, čeho byl dlouhá léta svědkem a schytal spoustu hloupých a zbytečných ran. Ale zlepšoval se. Pochopil, jak funguje síla Griš. Všímal si, jak se Druhá armáda chová, pohybuje, stejně jako kde hledat únikové trasy drusjes. Už od začátku byl dobrým stratégem a přes své mládí dokázal přimět ostatní, aby mu naslouchali. Po několika úspěšných misích díky jeho vhledu si získal i respekt, který s přibývajícími zkušenostmi nadále rostl. Naučil se o sobě nepochybovat ani ve chvílích osobní nejistoty a co znamená vést. Učil se od svých bratrů, ale také, všímal si, kde mají mezery. Brzy usoudil, že jeho místo je ve vedení a začínal pomýšlet na postup. Měl na to dost charismatu, i přes svůj chlad. Vztek držel v sobě, byl však nemilosrdný. Netrvalo dlouho a byl vyslán na své první akce za hranice. Kam přišel, tam zaséval strach do srdcí všech, kdo by se chtěli stavět na odpor proti jeho povinnosti. Není třeba dodávat, kolik lidí za to zaplatilo životem. Ravka se naučila jeho jméno dříve než se vůbec stal kapitánem.
S rodinou měl už po pár letech jen málo společného, zapomínal na ně, patřil bratrstvu, ne jim. Nejspíš to tak mělo zůstat. Jednoho dne se odhodlal k návštěvě a našel jen matku v kovárně. Pustý dům, nezvyklé ticho. Trvalo to, ale zjistil, co se stalo v době jeho nepřítomnosti – z Rikke byla Griša, ohavná čarodějnice, jedna z těch, které tak pronásledoval. A z otce mrtvola, matčinou vinou, když se pokusil dceru sprovodit ze světa sám. Smrt otce ho zvlášť nezasáhla a možná, jen možná mu to tak trochu přál. Ale Rikke musela zemřít, s tím nešlo nic dělat. Tak to i oznámil matce a jedna jeho část v tu chvíli věřila, že se pokusí zabít i jeho. Místo toho ho úpěnlivě prosila, aby ji ušetřil. Aby ji nehledal. To ovšem nemohl, přestože nikomu o této „novince“ neřekl. Přeci by nechtěl, aby na rodinné jméno padla taková hanba. Jen dělal svou práci a během té nenašel jen Rikke, ale celou komunitu mladých Griš ukrývající se ve Fjerdě. Všechny je dal upálit, dvě desítky drusjes. Skončily na hranici nebo na místě mrtvé, nebylo-li zbytí. Oficiálně tak skončila i Rikke, alespoň pokud šlo o matku, která se ho na to konto velice ostře zřekla jako syna. Nenáviděla ho a on to musel přijmout. Už se nikdy neviděli. Ve skutečnosti, což by do něj neřekli ani jeho nejbližší bratři, neměl žaludek na to svou sestru nechat zemřít na hranici. Ani jako ohavnost, kterou se stala. Jí ne. Pod rouškou noci ji odvlekl k hranicím s Ravkou a poslal vstříc nepřátelům. Se slibem, že pokud se pokusí vrátit, čekají ji jen plameny. Znali se dost dobře na to, aby se rozloučili i bez dalších slov. Rikke věděla, co pro ni udělal. A Loke se musel vyrovnat s tím, čeho se dopustil. Zradil svého boha. Poprvé a naposledy.
Za nalezení a zbavení se tolika Griš si vysloužil odměny a pocty. Na audienci si ho pozval sám mladý král Tore. Hovořili spolu o cílech, strategiích, rozmlouvali o budoucnosti země i Druskelle. Brzy se z nich stali, svým způsobem, přátelé, ač ani jeden nebyl zrovna srdečný a vřelý. Pro Loka to bylo výhodné spojenectví, Tore byl jeho krevní skupina. Tak když zrovna neupaloval Grišy, trávil dost času s královskou rodinou. Těžko říct, jak moc to bylo upřímné, ale králi, a hlavně královně, se ve vzácných momentech za ta léta alespoň trochu otevřel. To, že se Loke po čase dostal na post kapitána Druskelle bylo dlouho předpokládané, oficiální oznámení byla spíše formalita. V brutalitě a nekompromisnosti ho nikdo nepředčil a jen těžko by se hledal někdo, kdo by zvládl srovnat svaté vojáky do latě tak jako on. Dost tomu pomáhal fanatismus, se kterým slídil po drusjes a jeho aura neomylnosti. Konečně dosáhl toho, co chtěl. A mohl se pustit do práce.
Hell’s coming with me
Nový kapitán Druskelle zanechal silný první dojem. Osobně dohlížel a reorganizoval výcvik rekrutů. Slabí jedinci padali jako mouchy, ale ti, kteří prošli, byli silnější než dřív. Podpořil i nábor ve snaze najít nové talenty, užitečné jedince se specifickými dovednostmi, které mohl využít. Budoucí zvědy, stopaře, šermíře, stejně zapálené fanatiky, jako byl on sám. Cenil si vědomostí i síly. Nechtěl několik perfektních vojáků, chtěl, aby všichni byli takoví. Jestli byla cena za dobrou armádu pár desítek mrtvých kluků, co na tom sešlo? Byli ve válce se samotným kořenem zla a ve válce bylo třeba přinášet oběti. Málokdo byl schopen postavit se mu na odpor a věděl, že s králem se dohodnout dokáže. Manipulovali sebou navzájem, byl si toho vědom, představovali pro sebe prostředek k udržení moci. Nejpevnější přátelství, jaké může být. Společně svolili, aby se ženy mohly stát špehy, pokud neměly původ ve Fjerdě. Ústupek inovacím, možnost, jak zvrátit válku. Loke ctil tradiční hodnoty, ale zároveň odmítal nechat ležet ladem užitečné zdroje. Byl schopen přimhouřit oko. Mimo to opatřil pro Druskelle lepší zbraně, zefektivnil jejich používání a společně s ostatními vyvíjel nové strategie. Na rozdíl od svých předchůdců se neštítil inspirovat od nepřátel – nejen Ravky, ale i Shu Hanu nebo Kerchu. Očividně tedy nelenil.
Měl ale i „svoje“ momenty. Jako když zabil barona, který se na jedné ze společenských událostí nelichotivě vyjádřil vůči Druskelle a jejich současnému uspořádání. Oficiálně je stále nezvěstný. Nebyl by to takový problém, kdyby neměl blízké vazby na krále a obchodníky z Kerchu, které koruna využívala. Loke to ovšem, pochopitelně velmi nenápadně, pojal jako příležitost a sám se postaral o obnovení hladkého obchodování s Kerchem. Přes vlastní dohody a vlastní lidi. Činil tak ze sebe stále více nepostradatelný element Fjerdy, ale dostával se mimo své vody – politika a moc nikdy nebyly jeho prioritou a najednou měl prsty všude. Jeho hovory s Djelem byly čím dál komplikovanější. Na druhou stranu, zahálku neměl v povaze a tak se činil i v eliminaci Griš z povrchu zemského. Když Druhá armáda překročila hranice a způsobila ztráty a potíže v rodném Elbjenu a okolních osadách, rozzlobilo ho to. Ve své odpovědi se vypravil se skupinou Druskelle do ravského pohraničí, vypálil několik vesnic. Bez milosti. Každou Grišu, co našel, nabodal na hořící kůly, obyčejné lidi zkrátka pobil. Spálená země, ztráty na životech a vzkaz pro Kharzina osobně. Ty mu nechával obzvláště rád. Kdykoliv mohl, poslal skrze krev, popel a utrpení malý pozdrav té zmiji z Malého paláce. Všechny měly jediný, univerzální význam – že nadejde čas, kdy si Loke osobně přijde i pro jeho blonďatou hlavu. Dříve nebo později ho dovleče před soud a slavnostně odpraví.
Nebe ale nikdy není bez mráčku a tak ani Loke nezažíval krasojízdu bez potíží. Utrpěl mnohá zranění, smrt měl na jazyku víckrát než jednou. Při blízkém setkání se Smrtičem málem zemřel kvůli propíchnuté plíci. Větrostrůjce s ním hodil o kameny tak, že se obával, aby to páteř vůbec vydržela – několik dní strávil nehybně na lůžku. Setkání s Ohňostrůjcem mu přivodilo popáleniny na levé straně těla a výrazné jizvy, protože i přesto, že hořel, musel pokračovat v boji. Mnohokrát dokázal, ostatním i sobě, že není nezranitelný, pokaždé se ovšem zvednul. Jizvy na těle malují jeho životní příběh lépe než tisíc slov a o těch na duši nikdo neuslyší. I přese všechno, stále je tady a pokračuje. Nedá se zastavit, rozhodně ne snadno. Právem se stal postrachem Griš i celé Ravky, jeho jméno, pouhý fantom jeho přítomnosti, nahání hrůzu.
Wolves at your door
V životě ho potkaly různé věci. Naprosto mimo jeho povahu a přirozený běh světa, získal dceru. „Získal“ je pravé slovo, přišel ní úplnou náhodou, když se ho před lety pokusila okrást. Místo toho, aby jí dopřál disciplíny a výprasku, spatřil v Astrid něco víc. Spatřil v ní troufalost a odvahu, která se mohla přetavit v něco užitečného. Původně ji plánoval věnovat rodině, kterou by uznal za vhodnou, s přibývajícím společným časem to ovšem nikdy neudělal. Zlé jazyky by mohly tvrdit, že mu přirostla k srdci, pokud by snad nějaké měl. On se usadil na tvrzení o tom, že nikdo jiný by nedokázal její talenty zužitkovat lépe. Zvláštní, že jiné děti si pro stejný důvod neadoptoval. Bylo to pro ni dobré i zlé – dostala nejlepší možné podmínky, jaké mohla ve Fjerdě chtít, ale za cenu krutého, nemilosrdného výcviku a chladné otcovské figury. Loke Astrid nikdy nešetřil proto, že byla žena nebo snad jeho dcera, spíš naopak. Byla jeho dítětem, proto musela být lepší. A nenávidět stejně jako on. Vzal ji k Ledovému soudu, ukázal jí, co jsou Grišy zač. Proč její rodiče dopadli, jak dopadli. Udělalo to svoje a on jen navázal. Vzpomněl si na vlastní výchovu, na chyby svého otce a rozhodl se je napravit. Ne že by se mu to skutečně povedlo, byl tím, kým byl. Znal jen jediný způsob a toho se držel. Věděl moc dobře, že je to dvousečná zbraň. Hřál si na prsou malou zmiji, blíže než všechny ostatní, kterou sám učil neváhat v zabíjení. Beztak na Astrid nedá dopustit, ať už pro vlastní autoritu a ego, nebo kvůli ní samotné. Nestrpí urážky nebo popichování, které se jí týká, a nápadníky už vůbec ne. Rád vidí, když se jí daří, ale pokud ne, má tendenci chtít to napravovat. Chová k ní jistým způsobem city podobné rodičovské lásce, jen to zapomněl celé dlouhé roky dávat jakkoliv najevo.
Zná se také s Vlasovem, prominentní figurou Ravské armády. Pochopitelně. Spolupracují spolu, je strategickou osobou ale rád ho nemá. Ani v nejmenším. Podle jeho názoru je Vlasov oportunistická pijavice, která dávno sešla ze ctihodné cesty. Kdyby to bylo jen a pouze na něm, už dávno se ho zbavil, nahradil ho někým spolehlivějším. Ale jeho zabití by mu přineslo víc problémů než užitku. Trpí ho s výraznou nelibostí.
V současné době čeká na vhodné příležitosti a připravuje se na ně. Napadení Os Alty bylo velkým plánem, tažením, které plánoval dlouho. Hlásí se k vítězství, provolával úspěch při plenění Ravky, ale sám ví, že napadení nedopadlo, jak sám chtěl. Doufal ve větší ztráty, doufal, že Egorova zneschopní na daleko delší dobu, když už nic. Přál si, aby mu byl konec, aby pochopil a stáhnul se ve strachu mezi zdi Malého paláce. Ví, že se tak nestalo. Jen co se vrátil do Fjerdy, zavřel se na několik dní do své pracovny a zkoumal, co by šlo udělat lépe, jaké elementy zanedbal. Mrtvých Griš i Ravkanů bylo dost, ale ne pro něj. Nedostatků si byl vědom lépe než kdokoliv, ale pokud by někdo zkoušel radit nebo komentovat, useká jim obě ruce. I kdyby si měl další šanci vydobýt vlastníma holýma rukama, udělá to. Najde ji a zaútočí, ve slabých chvílích Ravky, až budou strádat nejvíce. Vypálí tu prokletou zemi a především zbaví svět ohavných drusjes. Nezaslouží si dýchat stejný vzduch jako on. Nezaslouží si dýchat vůbec. Dokud je mu Djel oporou, bude se starat o to, aby nemohla žádná Griša zamhouřit oka bez nočních můr v podobě jeho tváře, meče a plamenů hranice.
INTELIGENCE 40
VÝDRŽ 30
FLEXIBILITA 10
RYCHLOST 20
SÍLA 35
STŘELBA 30
BOJ 40
NIČIVOST 44,75
ŠTĚSTÍ 2
-
Elrend – Jeho bílá vlčice a prakticky stálá společnice. Už čtvrtá v pořadí s totožným jménem (první ho bránila před medvědem, druhá podlehla zraněním v boji, třetí padla v Os Altě). Vlčice si Loke vybírá záměrně. Přestože je mladá, je dosti vzrostlá, na vlčici výjimečně. Pochopitelně ho poslouchá, i když je někdy stále ještě příliš horlivá v plnění příkazů (ke smůle protivníků). Lov, útok a precizní rozpoznání pachů je samozřejmostí. Vůči většině vlků vystupuje dominantně, lidi především ignoruje nebo na ně nepříjemně zírá. Její vrčení je posledním varováním, než vystartuje jako střela. Kromě svého pána snese pozornost od několika vybraných jedinců, ale obvykle se drží stranou u Lokovy nohy. Loke má pro svého vlka danou sadu povelů a příkazů, kterým rozumí jen on. Elrend IV. má navíc moc ráda sníh a závěje, ve kterých si, ve chvílích volna, může norovat jako přerostlý krtek.
-
Disponuje také orlem jménem Fjalar. Do svého arzenálu jej přidal poměrně nedávno. Je to jeho špeh i lovec, překvapení ze zálohy. Se svou velikostí nemá problém srážet jezdce ze sedel, nebo osamělého člověka usmrtit. V lesích splývá a je velmi rychlý. Je naučený na ruku i rameno, obvykle sedává na Lokově židli (přestože má vlastní bidýlko). Když se nudí, klove, proto si potravu obstarává sám a výjimečně ho Loke zapůjčuje několika důvěryhodným Druskelle, když si to situace žádá.
-
Má ohromující kolekci nožů a dýk. Je to jeho oblíbená zbraň a zároveň je vášnivý sběratel. Nože od matky, fjerdské i z ciziny, koupené přes obchodníky v Kerchu, kované na žádost či vyhrané v soubojích na smrt. Desítku, možná i více, vykoval osobně. Vzácné i obyčejné, pro použití i pro potěchu. Má na ně vyčleněnou speciální místnost, ve které by se nikdo neměl chtít ocitnout. Různé nože slouží různým účelům, vlastní i několik z grišovské oceli, které jsou užívané výhradně na drusjes. Každému, co jeho jest. Svůj nejoblíbenější nůž získal velmi obtížně a lidé kvůli němu umírali. Proč? Kromě pozlacení je rukojeť složená ze tří pečlivě umělecky vybroušených kostí Griš – jedna za každý řád. Čepel by měla být ukována s elementy ze samotné Vrásy, ale tomu nevěří. Kosti jsou však pravé.
-
Ačkoliv má ve své sbírce nejeden, nejčastěji s sebou na výpravy brává svůj „ohnivý“ meč. Díky tmavé čepeli a kování s příměsemi světlých kovů a zlatá působí, jako by z něj při sebemenším pohybu odletovaly jiskry. Tak jako na hořící hranici.
-
Kromě svého vlastního má Loke i další jména. Snezhny d'yavol je vcelku všeříkající, odkazuje na jeho původ ze zasněžených fjerdských plání a co představuje v očích svých nepřátel. Přezdívku Bersærk naproti tomu používají jak souputníci, jako výraz jistého obdivu, tak oponenti. Vypovídá o jeho stylu boje, krvelačnosti a nelítostnosti v počínání. Ani jedna mu nevadí. Objevily se pro něj už i výrazy s významy „bílý plamen“ nebo „kladivo čarodějnic“.
-
Kromě fjerdštiny hovoří plynně ravsky a keršsky, zcela bez přízvuku a to ze dvou důvodů. Jednak je to praktické, znát jazyk nepřítele a obchodníků, a také je to věc ega. Naučil se perfektní výslovnost i gramatiku, aby jej nikdo nemohl opravovat a on si tak zachoval svou nadřazenost. Nesnáší vypadat hloupě či neobratně. Jazyk Shu v tomto nepovažuje za důležitý.
-
Příliš neholduje umění, nezajímá ho jiná literatura než náboženská, historická a válečná – zkrátka ta „užitečná“. Ale má rád hudbu. Vážnou i lidovou, ve společnosti krále, na trzích nebo popěvky u ohně na cestách. Sám nezpívá, ani na nic nehraje, ale s radostí poslouchá. Možná si občas tiše brouká.
-
Nejspíš nikoho nepřekvapí, že je výjimečně zběhlý v technikách mučení. Ať už s milovanými noži či jinak, více kreativně, téměř umělecky. Občas ho to baví, ale jinak to emočně příliš neprožívá. Je schopen z kohokoliv vymámit cokoliv – Griša, cizí voják nebo vlastní zrádce. Sám je, i díky tomu, vůči podobnému zacházení odolný, má vysoký práh bolesti a obtížně byste hledali něco, co ho opravdu upřímně děsí.
-
Jeho tělo zdobí množství jizev, těžko by je někdo spočítal. Jsou jako kronika celé jeho životní pouti. Trénink doma, výcvik Druskelle, první mise, rány z nezkušenosti i pozdější souboje s důstojnějšími protivníky a Grišami. Například, po setkání s Ohňostrůjcem má viditelné popáleniny na levé straně těla (ruka, hrudník, bok), trojitou jizvu táhnoucí se přes celá záda (medvěd), další na krku (neúspěšný pokus o jeho podřezání) a nakonec na pravé tváři (zbloudilý meč).
-
V boji i v běžném životě je schopen používat obě ruce víceméně rovnocenně – je přeučený levák („díky“ otci).
DATUM ZALOŽENÍ - 13-11-22
bottom of page