Malý Palác byl postaven mnoho let zpět, napočítali byste víc jak 4 století dozadu, kdybyste hledali jeho základ. Budova za tu dobu prošla mnoha úpravami, stejně jako rozšířením a také opravami časem sešlých částí. K dispozici zde najdete kromě jezera, zahrad, sadů přiléhajících k paláci společně s krytou zahradou, která poskytuje paláci ovoce a zeleninu, také stáje, prostory k venkovnímu cvičení, střelnici (prázdné ohraničené místo, kam se z bezpečnosti nesmí běžně chodit) bezpochyby zde jsou i mládeží vyhledávané banye, kde si můžete odpočinout. (Horké koupele doplněné i o ty ledová jezírka vše v malém březovém háji.) Nesmíme opomenout na prostornou jídelnu, pokoje mládeže, velkou knihovnu a sál, ten je využíván k vzdělávání, nebo ke konání společenských událostí. Hlavní částí jsou učebny v levém křídle, kam se dostanete ze základního ‚hexagonu‘ který je vstupní místností a takovým srdcem. Zde se nachází i místnosti nepřístupné pro členy rozdílných řádů.
VĚK GRISH V PALÁCI
Věk vojáků stavěných do role sloužit zemi jako dík, za ochranu v Malém paláci je od 15–16 pro jedince, již jsou proškoleni základní vojenským výcvikem plus jejich běžný výcvik. V 16 či brzkých 17 letech jsou postavěni do armády jako aktivní vojáci, nikoliv záloha, jak by tomu bylo v případě 15letých. Najdete zde i starší vojáky, stejně jako naopak mladičké děti, které se sem dostaly náhodou při projevení schopností a zanedbáním rodiči, dovezením dětí rodiči, nebo objevením Hledači. To, nemusí být vždy v 13-14 letech, ale i dřív, pokud se nesou Ravkou klevety o ‚magických‘ dětech. Zaznamenané věky jsou tyto a pochopitelně plus starší:
-
6 – 10 let (Učenci) – Tyto Grishy nosí barvy řádů stejně jako dospělci, ale vzdělávají se v dětské škole, která je součástí Malého Paláce.
-
10 – 15 let (Studenti) – Nelze je povolat, nejsou boje schopní. Nevhodní pro boj.
-
15 – 16 let (Aktivní záloha) – Lze starší jedince povolat, ale nejsou vysláni do prvních linií, zůstávají v táborech nebo vypomáhají v zadních liniích.
-
+ 17 let (Aktivní vojáci, kteří splnili zkoušky)
Grisha nespadající do věkové kategorie, prochází učení podobně jako studenti. Je vystavena všemu od základu a není ihned vyslána do boje. Je jí přidělen status ‚Novice‘ ať je její věk jakýkoliv. Učení je lehce uspěcháno, kdy není možné jedince učit dalších 5 let jako by tomu bylo od dětí, které přejdou z klasického učení na to se zaměřením na svůj řád. Často těmto jedincům je přidělen mentor z řad trenérů či dospělých Grish, které se o vojáka postarají a doučují jej nad rámec. Důvod je jediný, armáda potřebuje vše co je aspoň trochu boje schopné.
Be proud od who you are.
POČTY VOJÁKŮ
Počet vojáků se na konci roku 1800 odhadoval na 1000 jedinců, v současné době číslo díky rapidním útokům severu i jihu kleslo k hranici 900. V Paláci se pohybuje pouze 150 jedinců, a to i s personálem.
-
Mladých jedinců, dětí do 15 let, které nelze vyslat do boje – 18 jedinců (Odhadem)
-
Studentů nad 15 let, kteří tvoří aktivní zálohu pro výpomocné pozice při pohotovosti – 27 jedinců (Odhadem)
-
Aktivní vojáci – 80 jedinců (Odhadem)
-
Trenéři, dozor, učitelé – 25 jedinců (Odhadem)
-
Aktivní vojáci mimo palác – 700 (Odhadem)
-
Aktivní vojáci v zahraničí, ambasáda, špehové atd. – 50 (Odhadem)
Počty se bohužel rapidně díky únosům a vraždění vojáků snižují. Mnoho Grish nebylo nikdy nalezeno hledači a povedlo se jim uprchnout skrze Vrásu či v ní přijít o život.
PŘÍCHOD DO PALÁCE
Většina nově příchozích učenců je z rukou Hledačů, kteří byli na místo vysláni za předpokladu, že se v daném místě o existenci nějaké Grishy mluvilo. Je většinou možné, že jsou nalezeni omylem, než by byli vyloženě přesně vytypováni s jistotou na slovo. Jsou tedy podrobeni zkoušce ve svém domově / sirotčinci / či odkudkoliv zrovna pochází. Podle projevení schopností jsou přiděleni danému řádu a kapitánu na starost.
Celý příchod může být stresující, zejména pro malé děti, které jsou odděleny od rodičů.
Z tohoto důvodu je jim ponechán čas se aklimatizovat na Malý Palác. Pokud je nových přírůstků víc, jsou zasazeny do jednoho či dvou pokojů, které jsou k tomuto účelu předem vybrané. Bývají blíže bezpečným prostorům, možnostem, kde se ukrýt a kde si nemohou ublížit, také pod dozorem oprchniků, služebných a zejména pak kapitánů, když jsou přítomni. (Nemusí být vždy přítomni, což je celkem pochopitelné.) Mezi staršími Grishami jsou většinou dívky postaveny do rolí ‚starších sester‘ které se o nové Grishy první tři dny starají, aby je alespoň trochu uklidnily, než se zapojí do běžného dění dle jejich věkové kategorie.
Nové Grishy NEJSOU vystaveny všem kapitánům ani generálovi samotnému. Ale na chodbách je potkat mohou.
Během tří dnů je Grisha změřena a její míry předány řádu výrobců, který jí připraví jednu z mnoha keft, které bude za svůj život v paláci mít. (Kefty se obměňují při růstu jedince, zničení a případně se doplňují o zimní varianty a ty na speciální události.)
Jakmile se trochu nová Grisha adaptuje, je zasazena do běžného chodu, kdy se účastní snídaní, obědů, večeří a také hodin teoretických i prakticích. Všechny Grishy se vzdělávají běžnému učivu (pro jejich věk), jako je psaní, čtení, operace s čístly, jazyk, biologie a dějiny. Další předměty se přidávají postupem let a také dle specializace (řádu) daného učence. Jsou tedy podrobeni běžnému učení, které je skoro podobné tomu, co mají děti ve městě, ale s vyšší hodnotou a materiály.
Nově příchozí mohou využívat volný čas, jak chtějí, ale je na ně více dohlíženo z důvodu možných snah o útěk.
BĚŽNÝ DEN V PALÁCI
Snídaně probíhají v hlavní jídelně od 7 hodin do 8 hodin, kdy jsou stoly rozděleny na řády. Není reálné, aby se jedinci různých řádů mezi sebou míchali, zejména díky běžné rivalitě, která se mezi nimi objevuje. Často snídaně obsahují energeticky výživná jídla a sladkou tečku navíc.
-
Od 8:30 do 17:00 (dlouhé dny do 18:00 většinou pondělí, středy a soboty) probíhá běžně výuka s 45minutovou přestávkou na oběd a odpočinek. Během dne jsou spíše v odpoledních hodinách od 16:00 zahrnuty i fyzické tréningy, pokud nejsou domluveny speciálně nad rámec výuky.
-
Snídaně pro děti se podává od 8:00 do 8:45. Výuka probíhá pro děti od 9:00 do 16:00. Kdy jakási fyzická zátěž nastává od 15:00 do konce. Děti mají večeři v 17:00 do 18:00.
-
Večeře se podává v 18:30 do 19:30. Někdy zde najdete sladký moučník, ale většinou jde o zdravá, výživná jídla.
-
Večerka pro děti je od 19:00. Pro mládež 15 – 19 let se brány uzavírají v 21:00. Nad 20 let se mohou pohybovat jen do 22:00. (Večerka se neváže na kapitány, ani trenéry.)
Snídaně jsou často vydatné, a bohaté na energii.
POKOJE A MÍSTNOSTI PALÁCE
V Malém Paláci je odhadem 125 místností, které slouží jako učebny, pokoje studentů a pokoje vedení. Trenéři se v Paláci zdržují málo kdy, mají na území paláce menší příbytek hned u stájí s přístupem na venkovní prostor pro tréning. Palác má celkem 4 hlavní křídla, každé má 3 patra a některá dokonce sklepení. Pokoje jsou v pravém a jižním křídle, kdy každé patro je odděleno dle řádů. Nejvýše bydlí řád živých a mrtvých, pod nimi přivolávači a nakonec materiálčici. Levé křídlo obývají studijní místnosti, kapitánská místnost, knihovna a další učebny. Generálova kancelář i pokoj, jsou ve střením patře jižního křídla. Z příchozího pohledu od hlavního vchodu je to „sever“.
-
Kapitáni, Generál a vybraní jedinci mají své pokoje, někdy dvoupokoje – 7 pokojů (Odhadem.)
-
Děti do 15 let, jsou v pokojích po 5 jedincích, dívky odděleny od chlapců – 6–7 pokojů (Odhadem.)
-
Mládež je ubytována po 4 jedincích, dívky od chlapců také odděleny - 10 pokojů (Odhadem.)
-
Generálova stráž – 3 menší pokoje a společná koupelna.
-
Pokoje pro vojáky, kteří nejsou trvale v Malém Paláci. Obsazovány po 4-5 jedincích. – 40 pokojů (Odhadem)
-
Trvale obsazené pokoje vojáky s delším setrváním v Paláci. Obsazovány po 4-5 jedincích. – 23 pokojů (Odhadem)
-
Učebny a podobné prostory – 15 (Odhadem)
-
Pokoje pro nově příchozí – 5 (Odhadem)
-
Zbylé volné pokoje jsou užívány dle potřeby dané situace. V křídle pojící se na levé křídlo, najdete i ošetřovnu.
-
Koupelny jsou na patře společné zvláště dívky a chlapci. Na každém patře jsou 1 až 2 místnosti vyhrazeny pro koupelny.
Je známa doma, kdy vojáci měli své malé pokoje. Ačkoliv to bylo dlouho vnímáno pravidlem, neboť v Paláci mohli zůstat jen ti nejnutnější, Kiriganem vybraní, za dob jeho nástupce se to změnilo. V paláci zůstává vše, co lze využít k obraně srdce země. Naopak, je výjimečně udělena volnost, kdy Grisha může žít se svou rodinou mimo palác. (Věkově se jedná od dospělé, často válkou ozkoušené jedince.)
Varianta kapitánského pokoje a varianta kapitánského pokoje číslo 2.
Běžný studentský pokoj, berte v potaz, že v pokoji jsou 3-5 postelí. Ty jsou běžné velikosti, málo kdy přesahují 180cm. Odlišují se barevností podle řádu. V pokoji jsou skříně, menší stolky a příslušné osvětlení.
CO SE UČNI MALÉ VĚDY UČÍ
Kromě poměrně běžného učiva, které je základem pro vzdělanou Grishu: Psaní, četní, ravsština, operace s čísly, dějiny, často i prvky náboženství. Se také jedinci učí více odvětví, které jim bude sloužit jako podklad pro Malou Vědu. Svoje vědomosti si pak mohou jedinci rozšiřovat nad rámec samostudiem v knihovně, která je dostupná kdykoliv.
-
Korporálčici – biologie se zaměřením na anatomii těla (lidské, zvířecí), základy a později rozšířená medicína. Musejí pochopit, jak funguje tělo, z čeho se skládá i proto jsou vystaveni pitvám i lidských těl. Jejich pitevna je nedostupné místo pro kohokoliv z jiných řádů, nemá okna kromě větracích téměř u stropu.
-
Eterálčici – biologie se zaměřením na přírodní síly, chemie a fyzika se zaměřením na využití daného elementu, který k Malé vědě potřebují. Přírodní prvky jsou jedny z těch složitějších a nepředvídatelných druhů, které byste chtěli řešit.
-
Materiálčici – biologie se základem neživých hmot, chemie s ohledem na vlastnosti materiálů, fyzika se zaměřením na pochopení chování, síly a využití materiálů.
-
Grishy jsou běžně zkoušeny, stejně jako na konci jejich minimálně 5letého výcviku (většinou kolem 7 let) jsou prováděny zkoušky jak z fyzické přípravy, tak vědomostní. Celé roky bylo známo, omezení fyzické přípravy pro řád Materiálčiků, ale při vlivu Nikolaje Lantsov toto nařízení bylo zrušeno. Pokud Grisha selže při zkoušce a není vhodná pro armádu, má ještě jednu možnost po měsíční odmlce, kdy se může doučit v čem selhala a opakovat zkoušku.
-
Pokud Grishy nestudují a mají volný čas, tráví jej v knihovně, na území paláce, zahradách a podobně. Málo kdy je jim dovoleno vycházet z pozemku Malého Paláce – z bezpečnostních důvodů.
TRESTY A DEZERCE
Malý Palác je často vnímán jako vězení, ačkoliv tomu vůbec tak není, i když na první pohled to vypadá jinak. Grishy jsou hlídány staršími jedinci, nebo lidskými vojáky, kteří stráží u bran a plotů. Vše z bezpečnostních důvodů, k čemu bylo toto místo před dávnými lety postaveno, pro zajištění útočiště učenců Malé Vědy. Každopádně kvůli možným anarchiím díky věkovým rozdílům, různým původům a také náturám, jsou v paláci tresty poměrně přísné. O všech rozsudcích a trestech rozhoduje kapitán daného vojáka, který se radí s ostatními kapitány a své podklady dává k odsouhlasení vládci (Jde-li o vážné problémy.) nebo svému nadřízenému.
Proč se řeší rozsudky ve skupině? Aby nedošlo k možné tyranii z rukou kapitána, který by měl proti vojákovi jen vlastní problém nežli celkový armádní.
-
Dezerce je v základu pro aktivního vojáka jistotou smrti z rukou kapitána či Generála samotného. (Opuštění země, která Vás chrání. Vystavení kolegů nebezpečí, případně jejich napadení při útěku.) Jako dezerce se počítá jakékoliv opuštění stanoviště bez okamžitého návratu (Pokud se navrátíte, jedná se jen o pokus. Či v odlehčené verzi neuposlechnutí rozkazu.), opuštění Malého Paláce s i bez násilného útěku. (Pro 15 let a výš, kdy jsou jedinci aktivní zálohou či přímo aktivními vojáky.)
-
Dezerce dětí, aneb útěky za rodiči. Tyto Grishy se většinou nedostanou dál než za hradby paláce, kde jsou odchyceni jakýmkoliv vojákem, který je po ruce, a to i těmi z I. Armády, kteří slouží zrovna kolem hradeb. Děti jsou trestány slovně, odepřen volný čas, jsou jim přidány úkoly navíc, dozor staršího vojáky, kterého vybere kapitán či učitel. Je třeba vzít v potaz, že i dítě může být odsouzeno ke smrti, je-li útěk násilný. Vedení se tomuto prvku snaží vyhýbat, ale i tak se to může stát, když nelze udělit nic jiného. Druhou možností je vězení a výpomoc v kuchyních, kolem paláce. (Mimo armádní činnosti, spíše lidské.)
-
Dezerce kapitánů, trenéru – Vyslechnutí důvodu, udělení trestu dle služby, kterou pro zemi vykonali. Každopádně ve většině případů, jsou popraveni kolegy či Generálem.
-
Krádeže v paláci (jídlo, věci atd.) – Dětem je pohozeno, kradou-li jen malé věci z kuchyní, nebo hračky jiným. Starším jedincům je uděleno trestu podle provinění, většinou výpomoc lidskému služebnictvu, práce kolem paláce (opravy, zahrady atd.). A to v rozmezí měsíce až několika měsíců.
-
Neuposlechnutí rozkazu – Záleží na opakování a také situaci, tyto tresty řeší kapitáni individuálně.
-
Jakýkoliv náznak zrady, či zrada samotná je pro vojáka konečnou zastávkou ve vlaku života.
UKONČENÁ ZKOUŠKA
Jakmile jedinec dosáhne úspěšného ukončení zkoušet, které mu do hlavy dají to potřebné co k životu v armádě potřebuje, je zde několik možností jeho uplatnění. Pokud vykazoval vyšších výsledků než ostatní, prokázala se jeho loajalita či lepší chápání prostředí a lepší adaptace na podmínky, může mu být nabídnout post vyšší než ostatním. Mnohdy tyto místa setrvávají obsazená jen chvíli, neboť se jedná o nebezpečné pozice.
-
Hledači – Aktuálně plně obsazená role, která poskytuje mladým grishám nejprve možnost sledovat své mistry, než je jim vůbec dovoleno dělat něco na volné noze. Vždy hrozí možnost, že se jedná o pouhé lidské dítě a silný nátlak by mohl poškodit jeho psychiku.
-
Špehové, poslové, stopaři generála a kapitánů – Vyšší post, ale také více v pohybu, často se jedinec nevrací do paláce mnoho let a jeho pozice tak zůstává skrytá veřejnosti. V některých případech, byla nefingována smrt jedince pro absolutní anonymitu.
-
Palác – Některé grishy se pro boj hned nehodí, zůstávají jako aktivní záloha, která se stará o mladší, stráží hradby Malého i Velkého paláce.
-
Armáda – Běžně pokud se hodí jedinec je vyslán podle potřeby kapitána či celé armády na místo své služby. Odkud se může, ale taky nemusí vracet do paláce. Sever, jih a Vrása tři možnosti kam vyučeného grishu pošlou chránit zemi, Vrása je aktuálně nejbezpečnějším místem, kde je smrt mizivá. Zde vojáci slouží k ochraně civilistů, ale taky k zabránění útěků, pašeráctví i únosů skrze Vrásu.
Pokud by se u vojáka ukázalo, že není vůbec boje schopen a selhal při opakování zkoušek, není s ní ámen. Stejně jako by se ukázala jeho neužitečnost pro armádu, což je prakticky nemožné, ale nikdy nemůžeme říci nikdy v současném stavu, kterému Ravka čelí. Takovíto jedinci nejsou posíláni do boje ani exilu, ale jejich místo je v paláci na pozici služebných, výpomoci v kuchyni, asistenci trenérům či učitelům, nikdy se nejedná o nebezpečné pozice. Jsou však rozděleni podle řádu, kdy ohňostrůjci mohou asistovat palácovým kovářům, materiálčici lidským krejčím a dělníkům a podobně.
POVINNOSTI UČŇŮ
Ačkoliv se to zdá někomu k neuvěření, mají vojáci povinnosti, stejně jako studenti i malé děti. Nikomu se to nevyhne, podle věku jsou přiděleny úkoly daným pokojům, skupinkám nebo podle daného rozdělení od kapitánů / učitelů / trenérů. Základní a časem ošlehaná povinnost je učit se, bez toho se nepohnete nikam, studenti, kteří to nedodržují mají vyhlídky k odebrání volného času a vyplněním je více hodin studia. Dále pak úklid pokojů a přilehlých chodeb, ačkoliv to dělají převážně služebné tak pro udržení morálky učňů Malé Vědy mají tyto úkoly 2 týdny z 4 v měsíci. Ačkoliv je zbylé dva týdny v každém měsíci asistence dobrovolná, mnoho učňů si ji volí jako aktivitu mimo tréning a službu. Neboť mohou být blíž lidem, nemusí nosit tolik uniformu a mohou pomáhat s opravami paláce, zahrad a míst paláci přidruženému.
AKTIVITY MIMO SLUŽBU A STUDIUM
Jak už bylo řečeno výše, mnoho jedinců volí pomocné práce, za které mohou dostat nějaký ten peníz navíc. Ať už uklízení paláce a učeben, výpomoc v zahradách, sklenících, stájích nebo kovárně a sem tam i v kuchyni. Ovšem kuchaři nejsou, kdo ví jak vstřícní ohledně sdílení prostoru s nemehly. Pokud, ale nejste zrovna tím, kdo by vyhledával práci i o volném dnu, můžete se protáhnout jinak. Ztuhnuté záda od sezení v lavicích sice napravíte fyzickým protažením s trenérem, ale není nad to si dát do těla i samostatně. Však k tomu mají přístupné všechny prostory, stejně jako traviny v prostředí paláce.
Ne všechny dny dovolují trávení u jezera, sezení na dece a nabírání sluníčka, můžete také zvolit šálek čaje v knihovně, kde se někdo učí, někteří naopak volí knihy únikem z reality. Pokud má student štěstí, dostane se až do prostorů Velké knihovny, ale ta náleží převážně jen carské rodině a církevním hospodářům.
Kromě knihovny je zde sál, kde se konají během akcí všechny ty bujaré večírky, představení a skládají se zde různé stoly plné jídel. Pokud je zrovna klid, je buď vy-
plněn lavicemi a židlemi, nebo naopak ponechám jako útočiště pro klid mysli a duše, díky velkým oknům je dobře prosluněn. Studenti v paláci mají možnost odpočívat, jak je libo ve svých volných dnech, nikdo jim nic nepřikazuje. Kdo má potřebu se věnovat umění, kromě knih jsou k dispozici barvy stvoření materiálčiky, uhly a další nástroje pro tuto kreativní tvorbu.
ODMĚNY
Nikdo nebude pracovat zadarmo, nic co by nebylo jasné jako facka, ale s vojáky v paláci je to lehce odlišné. Pochopitelně odměny dostávají, ale ne tak velké, jak by někteří doufali. Palác jim poskytuje střechu nad hlavou, poměrně vysoké vzdělání, které sice nedosahuje univerzitě v Kerchu, ale nemají IQ vesničana, také bohatou a pestrou stravu, kvalitní ošacení a většinu věcí, které potřebují pro volný čas. To „málo“ co jim platí je pro zpestření a možnosti si něco zakoupit v případě trhů, potulných prodejců či návštěv centra nebo jiných měst.
-
Dětem je dáváno maximálně 100 rublů na měsíc. Zejména protože takový 10letý toho moc nepotřebuje.
-
Těm starším, kteří nejsou zatím ve službě dostávají 150 rublů na měsíc.
-
Aktivní vojáci 200–250 rublů na měsíc.
-
Kapitáni odhadem 300 rublů.
Odměny se liší podle náročnosti daného měsíce, pokud by byl voják vyslán blíže rizikovým místům, či do jejich těsných míst, je jeho plat navýšen. Stejně jako pokud se o to zasloužil a kapitán usoudí, že je možné jej odměnit.