top of page
PŘÍRODA.png
RAVKA

Střed kontinentu

Zvířata se v Ravce sdruží dále od lidských obydlí, čím více jdete na sever tím více otužilejší jedince naleznete. Kromě typických domácích zvířat, které chovají lidé pro dopravu a obživu (koně, slepice, krávy, kozy, husy) můžete na pláních potkat jeleny a v lesích poblíž Petrazoi dokonce i vlky. Jelen je lovná zvěř, zejména královské rodiny, která vysílá své lovce, nebo pořádá lovy na jedince, které vypustí na vybraných místech. Vlci se stahují do smeček a pohybují se na území Fjerdy, kde loví cokoliv, co jim krajina dá. Pokud nemají potravu tam, stahují se do Ravky, kde útočí na domácí zvířata – na lidi neútočí. Vlci nejsou chráněným druhem, a proto jsou často obětí lovů pro kožešiny, jediné útočiště, které mají zejména ti Fjerdští je na jejich území, kde jsou lovci grish využíváni. Tamní vlci jsou větší než vlci Ravky a také světlejší.

Poblíž Ravky v nocích se potulují menší zvířátka s rudým kožíškem, lišky. Stejně jako černí ptáci, které můžete spatřit sedící na budovách a vyčkávajíc na zbytky i lišky se živí tím, co si seženou. Na rozdíl od Fjerdských kolegiň jsou rezavé a na sněhu neumějí splynout. Lišky jsou žádaným doplňkem v podobě kožešin a předložek před krby, jsou tedy loveny, a dokonce zabíjeny za to, že vykrádají kurníky.  Lišky rozhodně nebudou velkým problémem, tím se může stát lehce medvěd. Na tyto velké, tmavé tvory leze narazit dál od obydlí, zejména v lesích, ale sem tam vylezou na pláně, aby našly ryby v řekách. Můžete je potkat jak na severu blízko s hranicemi ledových plání, tak stejně jako na jihu nedaleko Caryeva (Dva Stolba). Medvědi hnědí, se živí rybami, kromě toho i bobulemi, semínky a houbami, které naleznou v lesích. Nemají problém se vkrást i na území zemědělců a okrást je o plodiny. Člověku mohou být nebezpeční.

ravkafauna.png

V místních řekách je možné taky spatřit malé tvory, které by si kde, kdo chtěl pohladit – vydry. Tyto jedince sem láká hlavně možnost chycení menších ryb, které se plaví řekami protékajícími zemí. Vyder není příliš moc, jelikož jsou loveny na kožešiny podobně jako jejich suchozemští kolegové z čeledi lasicovitých, kde jsou například hranostaji loveni pro jejich černé konce ocásků na zimním kožíšku. Jedno vladařské období hrozilo i vyhubení hranostajů, současná rodina však hranostaje neloví.

Elegantní psi na dlouhých nohách, nazýváni též jako Carovo zlato. Tento typ psů byl vyšlechtěn z Ravksých vlků stovkami let křížení a vlivu grishů. Plemeno bylo zpočátku vyšlechtěno k lovu lišek a divé zvěře, kdy doprovázelo cara na jeho výpravách. Ale vzhledem k tomu, že se do země dostalo mnoho dalších druhů psů, kteří byli také vhodní pro lovy, tak se z Carova zlata, stal poklad reálný. Psi původně pouze světlí, krémoví (proto zlatí) se stali ukázkovým doplňkem, který dýchal a byl živý. Pro obyčejné občany Os Alty je nemyslitelné si tohoto psa pořídit, jejich cena se pohybuje od 2000₽ do 10000₽. Problémem je, že tito psi se neprodávají, dávají se darem od jednoho šlechtice ke druhému, nevětší počet psů chovala královská rodina a počet čítal dohromady 8 psů z toho 3 feny. Lze nalézt mnoho barevných kombinací, od čistě bílých, perleťových, přes jednobarevné jako hnědé, černé, šedé až po flekaté bílo-hnědé atd. Jsou to psi rychlí a jejich kohoutek sahá do výše 82 cm u samce.

FLORA -Ačkoliv na jejím území panuje chlad, rostou zde v letních dobách listnaté stromy, které spravují grishi, které se starají, aby odolaly mrazu a dostaly co potřebují. Kromě toho většina exotických rostlin je pěstována ve sklenících. Setkáte se na jejím území s mechem, trávou, kapradinami, a dokonce i hospodářskými poli. Zdejší krajina je tuhá, ale rostliny se přizpůsobily. Permafrost však neobměkčí ani léto, zde zůstává krajina neustále zmrzlá a pod vrstvou sněhu i ledu. Rostou zde i houby, ale více na jih než na sever. Kromě zimy země je pokrytá množstvím různorodé zeleně. 

BEZMOŘÍ

Střed  Ravky

Vrása je sama o sobě temným útočištěm, které je jakoby zapomenuto v temnotě času samotné. Proto není divu, že zde takřka nic nežije, spíše přežívá a doslova skřípe zuby hladem. Území bývalo plné zeleně a domů, aktuálně zde vše pokrývá šedý písek skřípající pod těly kluzáků, který je z velké části složen z rozdrcených kostí obětí temných bytostí, které místní nenazvou jinak než volkry. (Volcry) Tento tvor nevidí (oči nejsou vyvinuty), jeho tělo je tmavé a má místo předních nohu křídla. Dokáží je využívat na zemi jako přední nohy, ale nedělají to – poničení křídel je pro ně konečná, neboť nejsou rychlými běžci. Na zadních nohou naleznete pařáty, kterými loví oběti. Zranění způsobená těmito zbraněmi mohu být smrtelná, pochopitelně daleko méně než jejich smrtící stisk čelistí. Mají vyvinutý čich a sluch, bojí se ohně a napadají cokoliv co se hne. (Spoiler: Je volkry bývaly lidmi, ale lidské prvky na nich již nenajdete.) Jsou velké téměř jako kůň a dokáží sežrat samotné člověka.

Naproti tomu stojí proti nim Ničevojové, tedy Nicoty. Stvoření, které vytvořil Temnyj a který byl znám tím, že je dokázal ovládat. Nicoty se formují ze stínů a dokáží přežít poblíž svého stvořitele, který je ovládá. Zde se nedá už vůbec mluvit o malém stvoření, které by vylezlo ze stínů svého pána, ba naopak v kohoutku (který zdárně často připomíná lidský zátylek) dokáží mít přes dva metry. Ve Vráse proto tyto stvoření nenaleznete jen tak, jediné, které můžete potkat jsou poloviční Nicoty, které mají stále rysy lidských bytostí. Ale ty jsou často sežrány volkrami, které milují lidské maso víc než cokoliv jiného. Nicoty jsou vysoce agresivní a nedokáže je zničit lidská zbraň, ani dokonce oheň. Pochopitelně potýkají se špatně se schopnostmi světlonoše, ale přesto ani ti, je plně nezničí – zpomalí.

BEZMOŘÍFAUNA.png
SHU-HAN

Jih kontinentu

Shu Han není zemí, která by trpěla příliš zimou, a proto zde naleznete v řekách rozmanité druhy ryb, velmi známým druhem jsou dekorativní rybky, třeba takoví kapříci, které chovají v sídlech vůdců. Tyto ryby jsou přátelské k lidem a slouží jako dekorativní prvek, nikoliv potrava i přes to, že jsou často větší jak kočka. Pyšní se mužstvím různých barevných variací. Ovšem kromě těchto ryb, můžete potkat mnoho dalších konzumních, zejména pak sladkovodní. Ryby jsou sem dováženy také z Pravého moře.

Lidé Shu chovají domácí zvířata stejně jako jinde, od slepice pod tur domácí, krávy jsou však odlišné. Menší a většinou jednobarevné. Produkují mléko, ale slouží také k převážení věcí. Shu je bohatá země a taktéž i jejich půda, a proto se zde pěstují ve velkém různé suroviny a chovají zvířata. Ceněným zvířetem, které můžete vidět je dlouhonohý pták – jeřáb.  Tyto elegantní ptáky vyobrazují místní na dekorativních mapách, stěnách paláců či dřevěných řezbách. Dokonce i na suknech vládnoucích vrstev. 

SHUHAN.png

Zvířata se zde stahují zejména ze severu, kde je neustále zima, jih je teplý a přívětivý ke všem druhům. Málo kdy zde však uvidíte vlky, ti jsou pro místní zvláštností. Naopak byste mohli narazit na menší odrůdy podobné šakalům, kteří sem byli dovezeni z Novyi Zem. Místní především znají různé plazy i ty jedovaté, ježky, veverky a havrany, kteří vyčkávají v tichosti na zbytky ryb z rybářských oblastí. Na molech se proto prochází za zvuku ťapání i racci.

Země je známá i pro svoje kachny a husy, které nejen dobře chutnají, ale také vypadají. Pokud máte štěstí a peníze, můžete si takové zakoupit na trhu a připravit doma. Nebývají vždy sice levné, ale poskytují celkem výživné a hutné jídlo. Pokud však nemáte na kachnu či ryby, může sestát, že Vaší večeří bude taková krysa, kterých Shu Han má také dostatek, zejména v chudých místech, kde by krysy byly schopné sežrat i mrtvé. Jsou pochopitelně všude po světě, nemají rády vodu, ale umějí plavat. Jakmile je ohrozíte a zaženete do rohu, zaútočí na Vás. Jejich příbuzným je i potkan, těch je zde méně, přesto není vyloučeno, že je nepotkáte.

FLORA - Země teplá, nezáleží na tom, jaké podnebí mají severní národy, u nich panuje většinu roku teplo a slunné počasí. Země se však jednou za rok střetne s většími dešti, které jsou blahodárné pro jejich pole s rýží. Stromy jsou zde listnaté, jen na severu naleznete hustý lest poblíž hor, který je jehličnatý. Většina trávy je zde zelená, jen s podzimem ztrácí na své barvě a mění se do hněda. Květinám se zde daří nejvíce ze všech zemí obklopující Ravku.

II.png
FJERDA

Sever kontinentu

Fjerda je země ledu, téměř nikdo zde nechce žít a pokud ano, tak se musí připravit na pořádnou zimu. Přesto zde potkáte kromě Morozova jelena i jiné druhy těchto tvorů, přeci jen střetnout se s legendárním tvorem je jedna ku miliardě, ale takového soba zde potkáte často. Slouží kromě koní jako tažné zvíře s klidnou náturou, v divočině jsou však poměrně nebezpečnými tvory, zejména v době říje, nebo matky s mláďaty. S klidem na duši se na Vás vrhnou a rozmyslíte si tak, zda se do jejich blízkosti někdy ještě vydáte. Jsou šedí a splývají s kamenito-ledovým prostředím. Jejich potrava se skládá ze sena v domácnosti, v divočině pak je to mech, tráva, kořínky, větve stromů. Přirozenými predátory pro tyto tvory jsou pak vlci, ty potkat rozhodně nechcete.

Kromě sobů se na území pohybují fjerdští vlci, světlý kožich a jasné oči je odlišují od vlků ravkských. Jsou také daleko větší (125 cm) a pohybují se ve velkých skupinách, čítajících až 40 členů. Loví soby, ale také šedé lišky, tento druh lišek je téměř celý rok šedý, jen během tuhé zimy mění svůj šat na bílý. Obě zvířata se živý masem, lišky často kradou z lidských obydlí a můžete je zahlédnout se slepicí v tlamě. Během teplejších dob roku narazíte v lesích na jezevce hledajícího potravu, nebo nový úkryt kde by se mohl spokojeně uložit.

Kromě lišek, vlků, sobů se na území ledu pohybují i medvědi z Ravky, ale díky jejich tmavému kožichu nezapadají do prostředí, a tak je jejich přežití složitější. Malí hlodavci se hemží pod vrstvou sněhu a tvoří tak chutnou hostinu pro lišky, nebo dravé sovy a orly, kteří sem přilétají z hor. Kromě hnědých medvědů, zde žijí daleko na severu i ti bílí, ale jsou loveni pro kožešinu a maso keršskými obchodníky. V moři na severu se kromě ledových ker prohání i větší ryby podobné velrybám, nejsou tak mrštné jako Mořský bič, který by si na Vás klidně slupnul, jen co pomyslíte na jeho šupiny.

FLORA - Země ledu, kde rostou převážně jen jehličnaté stromy, které mráz nedokáže pokořit, tak jako by to provedl s listnatými stromy. Výrazně zelená tráva zde je ratia, ale v horách se kromě ledu můžete v letním prostředí střetnout s tmavě oranžovou trávou, mechem a suchými keři na kamenitých stezkách, které lidé našli a využívali, neboť byly například v teplejším pásmu prostředí. V lesích můžete nalézt různé kořínky, mechy, lišejníky, ovšem nemáte šanci střetnout houby a jiné plodící rostliny.

FJERDAFAUNA.png
OSTATNÍ ZVÍŘATA

Kdekoliv

V našem světě můžete potkat téměř jakékoliv zvíře, které by Vás napadlo. Od obyčejného psa, kočku, slepici po koně. Na severu jsou koně mohutnější, často vypadají jako zvířata do tahu, na jihu jsou naopak koně lehčí, elegantnější a více ukázkoví. Střed, tedy Ravka využívá koně různé, královská rodina však má vybrané černé a bílé ukázkové jedince, které smějí využívat pouze oni. Pochopitelně naleznete i v jejich stájích hnědáky a další.

Takové veverky a ježci se objeví v Ravce a v Shu Hanu, ježka byste marně na severu hledali, neboť tito tvorové v zimě spí. Sem tam se veverka bílé barvy ukáže na území Fjerdy, ale není to časté. Ovšem sovy a jiní ptáci se opravdu vyskytují kdekoliv, někteří letí i dálky za moře. Sovy jsou na severu bělejší a na jihu tmavší. V Ravce byste mohli potkat přes léto i bílé ptáky s dlouhým krkem – labutě.

V teplejších krajinách se daří více plazům než v studených, tam potkáte žáby, hady, ještěrky. Pokud byste snad zatoužili po želvě, musíte do Shu Hanu, kde Vám ji na trhu prodají za nemalou cenu, jedná se spíše o mazlíčka nežli spotřební zvíře.

V moři naopak můžete potkat od menších tvorů jako jsou malé želvičky i dokonce hladové žraloky. Kdo má štěstí, narazí na velryby ve středu moře. Na severu se prohání naopak masité ryby, které jsou často vidět na trzích až v Shu Hanu, kde otužilí rybáři riskují své životy, aby tyto ryby dopravili až do domoviny.

zvěř.png
bottom of page